Βιλερμπάν-Ρεάλ 71-75: Ζορίστηκε η «Βασίλισσα», αγωνία για Ταβάρες

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από τη Λυών, επικρατώντας της Βιλερμπάν με 71-75 ωστόσο ο Έντι Ταβάρες αποχώρησε στα 28.7" με τραυματισμό στον αριστερό αστράγαλο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είδε τη Βιλερμπάν να επιστρέφει από το -17 (32-49, 22') ωστόσο άντεξε στην πίεση των Γάλλων και επικράτησε με 71-75, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 18-7. Στα 28.7" για το τέλος, ο Έντι Ταβάρες (7π., 7ριμπ.) γύρισε τον αριστερό αστράγαλό του αποχωρώντας υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια και πλέον μένει να αποδειχθεί το μέγεθος της ζημιάς για τον θηριώδη σέντερ της «Βασίλισσας».

Ο αγώνας

Η Ρεάλ σούταρε με 72% στο δίποντο στο πρώτο δεκάλεπτο (8/11) και σε συνδυασμό με την αστοχία της Βιλερμπάν πίσω από τα 6μ.75 σε αυτό το διάστημα (0/8 τρίπ.), προηγήθηκε με 10-20 στο 10'. Στη συνέχεια ο Ντζάναν Μούσα ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 17-29 ενώ ο Ντεκ σκόραρε για το +15 των Μαδριλένων (28-42, 18').

Η «Βασίλισσα» πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-47, παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση και ελέγχοντας πλήρως το ματς κόντρα στη Βιλερμπάν που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας μόλις 1/12 τρίποντα, βρίσκοντας λύσεις με τον Τζόνα Μάθιους (11π.). Ακολούθως οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας σε 54-61 με τον Γιουσουφά Φαλ όμως ο Μούσα έκανε το 54-63 στο 30' από τη γραμμή των βολών.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με επιμέρους σκορ 8-1 για τους Γάλλους που μείωσαν σε 62-64 με το καλάθι του Ομπασοχάν στον αιφνιδιασμό! Σε κάθε περίπτωση, η Ρεάλ άντεξε στην πίεση της Βιλερμπάν και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Γκάμπριελ Ντεκ, προηγήθηκε με 64-72 στο 35'. Οι Μαδριλένοι κράτησαν το προβάδισμα ως το φινάλε και έφυγαν με τη νίκη από τη Γαλλία, επικρατώντας με 71-75.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 32-47, 54-63, 71-75.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ διαχειρίστηκε σωστά τη διαφορά ασφαλείας που έχτισε στην τρίτη περίοδο και είχε καλύτερες επιλογές όταν η Βιλερμπάν πλησίασε στο σκορ.

Ο MVP: Ο Φαμπιάν Κοζέρ ηγήθηκε της Ρεάλ στην έδρα της Βιλερμπάν έχοντας 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης PIR.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκάμπριελ Ντεκ βοήθησε τη Ρεάλ με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 24'.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Αμινέ Νουά της Βιλερμπάν είχε 0/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα σε 17'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Βιλερμπάν ηττήθηκε μολονότι κατέβασε 17 επιθετικά ριμπάουντ.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Ρεάλ είχε επικρατήσει στη Μαδρίτη με 92-73.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Οι Μαδριλένοι είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα στην έδρα της Βιλερμπάν που έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράση στην τέταρτη περίοδο, δίχως να καταφέρει να ολοκληρώσει την ανατροπή.