Παρτίζαν - Άλμπα 88-74: Έρχεται με... φόρα για τα playoffs

Νίκος Καρφής
Η Παρτίζαν επικράτησε με 88-74 της Άλμπα και έκανε άλλο ένα βήμα για να μπει στα playoffs.

Συνεχίζει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση η ομάδα των Ομπράντοβιτς και Παπαπέτρου. Η Παρτίζαν κατάφερε να επικρατήσει με 88-74 της Άλμπα και έτσι ανέβηκε στο 14-12, ισχυροποιώντας τη θέση της στην πρώτη 8άδα της βαθμολογίας της Euroleague. Aπό την άλλη η Άλμπα έπεσε στο 7-19 και συνεχίζει να είναι στην τελευταία θέση.

Για τους νικητές ο Αβράμοβιτς σταμάτησε στους 19 πόντους και ο Πάντερ στους 16, ενώ στον αντίποδα ο Μαοντό Λο είχε 15 πόντους. Οι Σέρβοι είχαν 12/25 τρίποντα στο ματς. Ο Παπαπέτρου είχε 5 πόντους με 2/3 σουτ για την Παρτίζαν.

Το ματς

Mε το τρίποντο του Λο, η Άλμπα προηγήθηκε με 5-9 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Έξουμ μείωσε σε 9-12 για την Παρτίζαν. Με το τρίποντο του Παπαπέτρου η ομάδα του Ομπράντοβιτς πέρασε μπροστά με 16-14.

Οι Γερμανοί πήραν ξανά τα ηνία με τον Τίμας να γράφει το 20-25 στο 12'. Ο Σίκμα σκόραρε για το 25-28 στα μέσα της περιόδου. Ο Πάντερ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα ημιχρόνου για το 42-44. Με 7/14 τρίποντα σούταρε η Άλμπα στο ημίχρονο.

Με ένα γρήγορο επιμέρους 8-0, η Παρτίζαν ξέφυγε με 50-44 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου χάρη στον Αβράμοβιτς. Ο Άντζουσιτς έκανε το 61-48, δίνοντας αέρα στην Παρτίζαν. Ο ΛεΝτέι εκτόξευσε τη διαφορά στο +24 (77-53) στο 30'.

Η Παρτιζάν βιάστηκε να αφήσει το... γκάζι και ο Προσίντα μείωσε σε 80-70, τρία λεπτα πριν το τέλος. Ο Λεσόρ έκανε το 84-70 στο 38' και κλείδωσε τη νίκη των Σέρβων. Η Παρτίζαν ανεβαίνει και θελει να πάρει μια θέση που οδηγεί στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-44, 77-53, 88-74

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Παρτίζαν σούταρε με 12/25 στα τρίποντα, ενώ έτρεξε επιμέρους 31-9 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο MVP: Ο Αβράμοβιτς τελείωσε με 19 πόντους (5/7 τρίποντα) και ο Πάντερ είχε 16. Ήταν και οι κορυφαίοι του ματς.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο ΛεΝτέι σταμάτησε στους 13 πόντους και έδωσε βοήθειες.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Σμιθ έμεινε χαμηλά με 3 πόντους, 1/8 σουτ και 6 λάθη. Θα θέλει να ξεχάσει το ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Αβράμοβιτς είχε 5/7 τρίποντα και δεν σταματιόταν για κανένα λόγο.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Στον πρώτο γύρο στο Βερολίνο, η Άλμπα νίκησε με 100-84 τους Σέρβους.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Παρτίζαν πήρε σημαντική νίκη για τα playoffs, ενώ η Άλμπα δεν ξεκολλά από την τελευταία θέση.