Βίρτους-Μπαρτσελόνα 75-92: Την ισοπέδωσε!

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπαρτσελόνα παρέσυρε στον ρυθμό της τη Βίρτους, προηγήθηκε ακόμα και με 37 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου (31-68, 26') και τελικά, επικράτησε με 75-92!

Η Μπαρτσελόνα όχι μόνο δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στη Βίρτους Μπολόνια αλλά έπαιξε με τη βελόνα στο κόκκινο στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο όπου έκανε επιμέρους σκορ 22-52, επικρατώντας με 75-92 και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 16-8.

Οι Καταλανοί τσάκισαν την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο που δεν προηγήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι είδαν τον Κάλινιτς να σκοράρει για το +37 στο 26', κάνοντας το 31-68 και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Μπαρτσελόνα. Το μόνο που κατάφερε η Βίρτους ήταν να μαζέψει τη διαφορά στο φινάλε, πέφτοντας στο 11-13.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο του αγώνα στη Segafredo Arena, εκεί όπου ο Μίροτιτς κουβάλησε επιθετικά την Μπαρτσελόνα σκοράροντας για το 9-18 στο 6' και φτάνοντας τους 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Οι Ιταλοί μάζεψαν τη διαφορά με τον Τζόρνταν Μίκι (23-24, 12') πριν από το ξέσπασμα των «μπλαουγκράνα».

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ακούμπησαν το πόδι στο γκάζι, έτρεξαν εντυπωσιακό σερί 21-0 σε 6 λεπτά και προηγήθηκαν 23-45 με το τρίποντο του Αμπρίνες στο 18'! Οι Καταλανοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-47, μετρώντας 8/16 τρίποντα, έχοντας τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τος Αμπρίνες (13π.), Μίροτιτς (12π.), Λαπροβίτολα (10π.) απέναντι στη Βίρτους που σούταρε με κακά ποσοστά και έκανε 8 λάθη.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και ο Νίκολα Κάλινιτς εκτόξευσε τη διαφορά στο +37, κάνοντας το 31-68 στο 26' από τη γραμμή των βολών! Οι «μπλαουγκράνα» παρέσυραν στον ρυθμό τους την ανήμπορη να αντιδράσει, Βίρτους, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 39-74. Εν τέλει, η Μπάρτσα έφτασε στην εύκολη νίκη με 75-92, παραμένοντας στο κατόπι της πρώτης θέσης.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 27-47, 39-74, 75-92.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ: Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα έκανε επιμέρους σκορ 10-25, έχτισε διαφορά ασφαλείας που διατήρησε ως το φινάλε και έφτασε στην εύκολη νίκη.

Ο MVP: Ο Νίκολα Μίροτιτς ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα σημειώνοντας 17 πόντους ενώ είχε ακόμη 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άλεξ Αμπρίνες σημείωσε 16 πόντους, 3 ασίστ, και 1 κλέψιμο σε 15'.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Όλη η Βίρτους που παραδόθηκε από νωρίς στις ορέξεις της Μπαρτσελόνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 120 PIR που έβγαλαν οι Καταλανοί.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Βίρτους είχε φύγει με τη νίκη από το Palau με 75-83.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπαρτσελόνα πέρασε ένα ήσυχο βράδυ στην Μπολόνια αφού δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του ματς στη Βίρτους να πιστέψει ό,τι μπορεί να κάνει κάτι καλό.