Μακάμπι - Ερυθρός Αστέρας 86-89: Με... Νε-μανία, άντεξε στην πίεση του φοβερού Μπόλντγουιν!

Γιώργος Κούβαρης
Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να πραγματοποιεί το καλύτερο φετινό του παιχνίδι με 28 πόντους και 6/9 τρίποντα, ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Τελ Αβίβ κερδίζοντας την γηπεδούχο Μακάμπι με 89-86. Δεν έφτασε ο φοβερός Μπόλντγουιν (38π., 5ασ., 5ριμπ.) για την Μακάμπι που προσπάθησε για την ανατροπή.

Σημαντικό βήμα για την είσοδο στην οκτάδα της κατάταξης έκανε ο Ερυθρός Αστέρας καθώς έφτασε στο 11-13 ρεκόρ και βρέθηκε μία νίκη μακριά από τη «ζώνη» των playoffs.

Και αυτό χάρη στον Νεμάνια Νέντοβιτς ο οποίος πήρε την ομάδα στις πλάτες του και φρόντισε να «χτίσει» διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο. Βέβαια στην αντίπερα όχθη υπήρχε το αντίπαλο δέος του (στην κυριολεξία) ασταμάτητου Γουέιντ Μπόλντγουιν (38π., 5/8δίπ., 6/10τρ., 10/15β., 5ασ., 5ριμπ.) ο οποίος με τη σειρά του έκανε τα πάντα για να αποτρέψει την εντός έδρας ήττα για την Μακάμπι σημειώνοντας και προσωπικό ρεκόρ καριέρας όσον αφορά το σκοράρισμα.

Μάλιστα η ομάδα του Τελ Αβίβ επέστρεψε από το -10 του 36' (67-77) και κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (82-83 στα 31'' και 84-85 στα 7'') ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας μπόρεσε να διατηρήσει τη νίκη έως και το τέλος. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε season high με 28 πόντους έχοντας 5/7 δίποντα και 6/9 τρίποντα. Η Μακάμπι έμεινε στο 12-12 αλλά διατηρήθηκε σε θέση οκτάδας 10 αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Το ματς

Σε «One Nedovic Show» μετατράπηκε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Τελ Αβίβ. Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πολύ «διαβασμένος» στο παρκέ του «Menora Mivtachim» και από τη στιγμή που απουσίαζε και ο Λορέντζο Μπράουν, προσπάθησε να ελέγξει το ματς κα να βάλει... δύσκολα στους γηπεδούχους. Αν και το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αμφίρροπο (15-16 στο 8') κάτι που αποτυπώθηκε και στη λήξη της πρώτης περιόδου (18-18). Από εκείνο το σημείο και μετά ο Νεμάνια Νέντοβιτς άρχισε να «πυροβολεί» ακατάπαυστα και χάρη στην ηγετική του παρουσία στο παρκέ βοήθησε την ομάδα του να στείλει την διαφορά στο +10 (23-33) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Σέρβος γκαρντ ήταν ασταμάτητος έως εκείνο το σημείο έχοντας 18 πόντους με 3/4 δίποντα και 4/6 τρίποντα, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Όγκνιεν Ντόμπριτς (10π., 2/3δίπ., 2/2τρ.) για να φτάσει η διαφορά στο +14 για λογαριασμό του Ερυθρού Αστέρα (30-44) στο 19'. Παρόλα αυτά το πρώτο μισό του αγώνα στο Τελ Αβίβ στο 34-44, με τους παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να είχαν 11/21 δίποντα και 7/11 τρίποντα, την ώρα που η Μακάμπι μέτρησε 5/11 δίποντα και 6/14 τρίποντα, έχοντας επτά ριμπάουντ λιγότερα (11 έναντι 18) και πέντε ασίστ λιγότερες (7 έναντι 12).

O Ερυθρός Αστέρας δεν σταμάτησε εκεί. Συνέχισε να είναι το ίδιο αποτελεσματικός στην επίθεση, αν και χρειάστηκε να βγουν μπροστά οι «ψηλοί» της ομάδας, όπως οι Πετρούσεφ και Μίτροβιτς οι οποίοι έφεραν για πρώτη φορά την ομάδα τους στο +16 (41-57) στο 25'. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Μπόλντγουιν βρήκε τα πατήματά του, είχε τη βοήθεια του Κόλσον αλλά από εκεί και πέρα κανείς άλλος παίκτης της Μακάμπι δεν ήταν το ίδιο παραγωγικός. Ακόμα και έτσι πρόλαβαν οι γηπεδούχοι να «ψαλιδίσουν» άμεσα στην διαφορά στους 10 πόντους (47-57 στο 26') με 6-0 σερί. Μια από τα ίδια και στη συνέχεια καθώς ένας... Μπόλντγουιν (23π. έως το 30') δεν μπορούσε να φέρει την άνοιξη για τους Ισραηλινούς. Η 3η περίοδος έκλεισε με τους Σέρβους στο +14 (55-69) και τον Νέντοβιτς να είχε 26 πόντους με 6/9 τρίποντα!

Το μόνο που έπρεπε να κάνει ο Ερυθρός Αστέρας στην τελευταία περίοδο ήταν να υπερασπιστεί την διαφορά και να κάνει σωστή διαχείριση στο ματς. Από την άλλη η Μακάμπι ήθελε να κάνει την τελική της αντεπίθεση προκειμένου να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση! Στο 35' μείωσε στους έξι πόντους (67-73) αλλά μέσα σε λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 4-0 σερί για το 67-77. Όμως ο Μπόλντγουιν δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με προσωπικές ενέργειες «κατέβασε» την διαφορά στους τρεις πόντους (78-81) δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Ένα καλάθι του Μίτροβιτς στο 1:30 «έγραψε» το 78-83 ενώ ακολούθησαν 2/3 βολές του Μπόλντγουιν στο 1:13 και ύστερα από φάουλ του Πετρούσεφ σε προσπάθεια για σου έξω από τα 6.75 μέτρα για το 80-83. Στην αμέσως επόμενη επίθεση του Ερυθρού Αστέρα ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Βιλντόζα στα 52'' και ο Σόρκιν με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ έφερε την Μακάμπι σε απόσταση ενός πόντους (82-83) στα 31''. Στα 12'' ένα floater του Ντόμπριτς έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην σερβική ομάδα (82-85) ενώ στη συνέχεια το ματς οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των βολών. Ο Μπόλντγουιν με 2/2 μείωσε σε 84-85 ενώ ακολούθησαν άλλες 2/2 του Βιλντόζα στα 7'' για το 84-87. Ο Ντιμπαρτολομέο είχε πάρει σειρά στα 6.2'' με 2/2 από τα 4.5 μέτρα για το 86-87 όπως (και πάλι) και ο Βιλντόζα για το 86-89 στα 5.2'' επίσης με 2/2 βολές. Αυτό έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ καθώς το σουτ... απελπισίας του Μπόλντγουιν δεν βρήκε στόχο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το γεγονός ότι ο Ερυθρός Αστέρας είχε σταθερά το προβάδισμα με διψήφιες διαφορές καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα έχοντας φτάσει και στο +16 ήταν απόρροια του εξαιρετικού Νέντοβιτς και της καλής άμυνας για 35 λεπτά. Στο τέλος θα πρέπει να κάνουν... λαμπάδα ίσα με το μπόι του Βιλντόζα ο οποίος ήταν εύστοχος στις βολές και δεν άφησε την ομάδα του να «αυτοκτονήσει». Με 26/44 δίποντα στο Τελ Αβίβ, 21 ασίστ και περισσότερα ριμπάουντ είχαν ο Σέρβοι και τους... αριθμούς με το μέρος τους.

MVP: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν «όλα τα λεφτά» για τον Ερυθρό Αστέρα καθώς τελείωσε το ματς έχοντας 28 πόντους με 5/7 δίποντα και 6/9 τρίποντα.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Φιλίπ Πετρούσεφ (12π., 5ριμπ.) και ο Όγκνιεν Ντόμπριτς (13π.,) συμπλήρωσαν ιδανικά τον Νέντοβιτς στην αναμέτρηση του Τελ Αβίβ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Λίγα πράγματα από τους Τζος Νίμπο και Τζάρελ Μάρτιν.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Ερυθρός Αστέρας - Μακάμπι 69-68

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η απόλυτη ψυχραιμία του Βιλντόζα στα τελευταία δευτερόλεπτα καθώς είχε 6/6 βολές «σφραγίζοντας» τη νίκη της ομάδας του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η στατιστική του Νεμάνια Νέντοβιτς Vs τη στατιστική του Μπόλντγουιν!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν καλύτερος από την Μακάμπι για 35 λεπτά αλλά στο τέλος παραλίγο να χύσει την καρδάρα με το γάλα. Ο Μπόλντγουιν πραγματοποίησε το ματς της ζωής του, προσπάθησε για την ολική ανατροπή στο τέλος, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τα αποθέματα για να αποδράσουν με ένα σπουδαίο διπλό από βαθμολογικής πλευράς.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-44, 55-69, 86-89.