Βεζένκοβ: «"Κλειδί" η συνέπεια σε πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο»

Σταυρούλα Μουστακάτου
Ο Σάσα Βεζένκοβ μιλώντας μετά το ματς με την Άλμπα αφιέρωσε τη νίκη στις οικογένειες των θυμάτων της Θύρας 7 και τόνισε τα στοιχεία που έφεραν την επικράτηση.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Άλμπα με 60-93 και διατηρήθηκε στην κορυφή της EuroLeague με μία από τις πιο ευρείες νίκες που έχει πάρει εκτός έδρας.

Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν και πάλι εκ των διακριθέντων της ομάδας και μίλησε μετά το τέλος του αγώνα για τη σημασία του αποτελέσματος.

«Πρώτα από όλα, αφιερώνω αυτή τη νίκη στις οικογένειες των θυμάτων της θύρας 7» είπε αρχικά ο φόργουορντ των Πειραιωτών.

Και προσέθεσε: «Στο παιχνίδι , το "κλειδί" ήταν πως δείξαμε συνέπεια στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο, είχαμε μεγάλη ενέργεια κρατήσαμε την Άλμπα στους 60 πόντους, ακόμη και αν δεν παίξαμε 40 λεπτά το ίδιο στην άμυνα.

Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί κερδίσαμε ακόμη ένα παιχνίδι, ξέρουμε ότι η EuroLeague είναι δύσκολη, το ίδιο και η Άλμπα. Επικίνδυνη ομάδα στο γήπεδό της και έπρεπε να είμαστε προσεκτικοί».