Παναθηναϊκός: Η κατάρρευση στη Βιτόρια σε 13'

Το Gazzetta παρουσιάζει με τη βοήθεια του InStat το shot chart του Παναθηναϊκού κόντρα στην Μπασκόνια σε 13', όταν οι Βάσκοι έκαναν επιμέρους σκορ 42-17 και μετέτρεψαν το εις βάρος τους 10-21 στο 52-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Ακόμα και αν η ιστορία έχει γράψει πια ότι ο Παναθηναϊκός το πάλεψε λίγο παραπάνω στην επίθεση σκοράροντας 90 πόντους κόντρα στην Μπασκόνια, η ουσία έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι «πράσινοι» γνώρισαν ακόμα μια ήττα στη Βιτόρια, τη 15η σε σύνολο 23 αγώνων στην EuroLeague συνδυάζοντάς την ξανά με μια αποκαρδιωτική εικόνα.

Σε αντίθεση με ό,τι συνέβη στις προηγούμενες των περιπτώσεων, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 10-21 στο 6:34 με τον Αρτούρας Γκουντάιτις και δείχνοντας να ξεπερνά την... κακή συνήθεια που κουβαλά από την αρχή της σεζόν, όταν υποχρεώνεται να κυνηγάει μεγάλες διαφορές από τα πρώτα λεπτά.

Τι ακολούθησε; Επιμέρους σκορ 11-2 ως το τέλος της πρώτης περιόδου (21-23, 10') για την Μπασκόνια που στη συνέχεια παρέσυρε στον ρυθμό της τους «πράσινους», σκοράροντας 31 πόντους στο δευτερο δεκάλεπτο και κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ της 52-38.

Οι Βάσκοι, λοιπόν έκαναν επιμέρους σκορ 42-17 σε διάστημα 13 λεπτών, από το 7' ως το ημίχρονο κι έτσι πήγε στράφι η καλή προσπάθεια που έκανε το «τριφύλλι» στην πρώτη περίοδο. Σε αυτά τα 13 λεπτά, οι παίκτες της Μπασκόνια ήταν καταιγιστικοί, τελειώνοντας όλες τις φάσεις στο «ζωγραφιστό» (7/7) και σουτάροντας 5/13 τρίποντα!

Όσον αφορά τον Παναθηναϊκό, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν λύσεις με το μακρινό σουτ όμως τα... έσπασαν πίσω από τα 6μ.75 στο ίδιο διάστημα, έχοντας 1/8 τρίποντα: 0/1 ο Γουόλτερς, 0/2 ο Λι, 1/4 ο Μπέικον και 0/1 ο Γκριγκόνις. Όσον αφορά το δίποντο, οι «πράσινοι» είχαν 6/15 δίποντα απέναντι στην άμυνα της Μπασκόνια σε αυτά τα 13 λεπτά.