Μπασκόνια - Παναθηναϊκός 95-90: Άμυνα... αεράμυνα (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Ο Παναθηναϊκός έκανε το 0/2 στην ισπανική «διαβολοβδομάδα» της Euroleague καθώς γνώρισε την ήττα και στη Βιτόρια από την Μπασκόνια με 95-90. Παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε σχέση με την Μαδρίτη αλλά πλήρωσε την κακή άμυνα και την άσχημη δεύτερη περίοδο

Με... όνειρο απατηλό μοιάζει πλέον η Euroleague για τον Παναθηναϊκό καθώς γνώρισε την 2η σερί του ήττα στην Ιβηρική χερσόνησο μέσα σε διάστημα 72 ωρών με αποτέλεσμα να μείνει πολύ μακριά από την υπόθεση της οκτάδας. Μάλιστα αυτή ήταν η 9η ήττα των «πρασίνων» στα 11 τελευταία ματς της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα ματς, οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο ματς, βρέθηκαν στο +12 και στο +11 αλλά...κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο -14! Αν μη τι άλλο η αμυντική αδράνεια ήταν εκείνη που έδωσε το δικαίωμα στην Μπασκόνια να πραγματοποιήσει τη μεγάλη της αντεπίθεση έως και τις αρχές της 3ης περιόδου, έχοντας στείλει τη διαφορά και στους 20 πόντους. Ο Μάρκους Χάουαρντ έκανε την μεγαλύτερη ζημιά στον Παναθηναϊκό έχοντας 24 πόντους με 6/7 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν οι Κοστέλο (16π.), Μαρίνκοβιτς (14π.) και ο Τόμπσον των 10 ασίστ!

Ο Παναθηναϊκός είχε έναν εκρηκτικό Μπέικον στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά το γεγονός ότι φορτώθηκε με φάουλ τον έβγαλαν εκτός ρυθμού με αποτέλεσμα να γυρίσει... τούμπα η απόδοσή του. Λι (16π., 8ασ.) και Παπαγιάννης (16π., 7ριμπ.) ήταν οι καλύτεροι των «πρασίνων» αν και πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέρικ Γουίλιαμς (19π., 5ριμπ.)

Το ματς

Το «εκρηκτικό» ξεκίνημα του Ντουέιν Μπέικον στο ματς ήταν και το «κλειδί» για να βρει ο Παναθηναϊκός λύσεις και ψυχολογία στην επίθεση προκειμένου να προηγηθεί και με 12 πόντους διαφορά στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα (4-16) έχοντας πετύχει 9 πόντους σε αυτό το χρονικό διάστημα. Βέβαια σ' εκείνο το σημείο χρεώθηκε με 2ο φάουλ και αναγκαστικά έπρεπε να αποσυρθεί στον πάγκο από τον Ντέγιαν Ράντονιτς. Ακόμα και έτσι οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να κρατήσουν το «διψήφιο» προβάδισμα (10-21 στο 7'), την ώρα που ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν εκείνος που είχε μπει στο πνεύμα του αγώνα όσον αφορά την ομάδα της Μπασκόνια. Με ένα σερί 8-0 με μπροστάρη τον Αμερικανό, οι Βάσκοι μείωσαν στη μία κατοχή (18-21 στο 8') ενώ πλησίασαν και στο ένα καλάθι (21-23) με τη λήξη του α' δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι» είχαν 7/12 δίποντα και 2/5 τρίποντα, ενώ η Μπασκόνια (που πήρε πράγματα και από την είσοδο του Κοστέλο) είχε μετρήσει 4/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 4/4 βολές.

Το πρώτο προβάδισμα των γηπεδούχων ήρθε με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (24-23) ενώ το επιμέρους σκορ έφτασε και στο 16-2 για το 26-23 στο 11'. Ήταν δεδομένο ότι η Μπασκόνια είχε πάρει το momentum του αγώνα και έφτασε να προηγείται με +7 πόντους (33-26) με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 23-5 σε διάστημα πέντε λεπτών. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να πλησίασε σε 35-32 αλλά και πάλι η Μπασκόνια στηρίχθηκε στα περιφερειακά σουτ για το +10 (44-34) τρία λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Το πρώτο μισό του αγώνα έκλεισε με τους «πράσινους» στο -14 (52-38) καθώς το σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 28-15. Και αν συνυπολογιστεί η στιγμή που ο Παναθηναϊκός ήταν στο +12 στο 7' δέχθηκε επιμέρους σκορ 42-17 σε 13 αγωνιστικά λεπτά. Στο ημίχρονο οι «πράσινοι» (Μπέικον 14π.) είχαν 12/22 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 5/9 βολές, 8-4 ριμπάουντ, 8 ασίστ (σ.σ. οι 6 από τον Λι), 1 κλέψιμο και 4 λάθη, ενώ η Μπασκόνια με το φοβερό 12/13 δίποντα (!), 6/16 τρίποντα, 10/10 βολές, 16-3 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 λάθη.

Τα... ίδια και χειρότερα έγιναν τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου καθώς βρέθηκε στο -20 (60-40) ύστερα από 8-0 σερί των Βάσκων. Το 10-0 της ελληνικής ομάδας για το 60-50 δεν ήταν αρκετό καθώς ο ασταμάτητος Μάρκους Χάουαρντ έφερε εκ νέου την ομάδα του στο +16 (74-58) λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (76-65). Κάλλιστα θα μπορούσαν τα πράγματα να πάνε και χειρότερα για τον Παναθηναϊκό σε αυτό το διάστημα και αυτό λόγω του επιθετικού οίστρου του Αμερικανού, ο οποίος είχε κλείσει την 3η περίοδο στους 20 πόντους.

Οι «πράσινοι» μείωσαν στους οκτώ πόντους (78-70 στο 31' και 80-72 στο 32') και προσπαθούσαν να μείνουν μέσα στο ματς, αλλά μια διαιτητική απόφαση έφερε τα πάνω-κάτω προκαλώντας την απορία όλων. Ακυρώθηκε τρίποντο του Μπέικον καθώς οι διαιτητές γύρισαν πίσω μια φάση για να τσεκάρουν αν υπήρχε διαπληκτισμός μεταξύ Γκριγκόνις και Μαρίνκοβιτς. Κάτι τετοιο δεν υπήρχε και απλά έδωσαν αντιαθλητικό ακυρώνοντας το τρίποντο. Εκεί... κόπηκε και η φόρα που είχαν πάρει οι φιλοξενούμενοι για να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Όταν οι «πράσινοι» μείωσαν στους επτά πόντους (93-86) ήταν πολύ αργά για την ολική ανατροπή.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια δεν... πτοήθηκε όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με -12 (4-16) και -11 πόντους (10-21) και ανεβάζοντας την ένταση στην άμυνα, κατάφερε να βρει και επιθετικές λύσεις για επιμέρους σκορ 42-17 έως το τέλος του ημιχρόνου.

MVP: Ο Μάρκους Χάουαρντ είχε 24 πόντους με 6/7 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 26 λεπτά.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Εξαιρετικοί οι Κοστέλο (16π.) και Μαρίνκοβιτς (14π.) αλλά και ο Τόμπσον με τις 10 ασίστ που μοίρασε.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Γκουντάιτις και αδέρφια Καλαϊτζάκη δεν βοήθησαν την ομάδα τους.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 98-73.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Όταν ακυρώθηκε το καλάθι του Μπέικον καθώς οι διαιτητές γύρισαν πίσω μια φάση σαν να υπήρχε VAR στο ποδόσφαιρο! Χωρίς να έχει σφυριχτεί κάτι. Θα μπορούσαν να το κάνουν αν είχε προηγηθεί βιοπραγία μεταξύ παικτών αλλά κάτι τέτοιο δεν είχε συμβεί. Και αντί να είναι το σκορ 83-75 έγινε... 85-72 και αυτό διότι δεν μέτρησε το τρίποντο του Αμερικανού.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 67% στα δίποντα της Μπασκόνια και οι πολλές χαμένες βολές του Παναθηναϊκού (16/23).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Παναθηναϊκός ναι μεν προσπάθησε περισσότερο σε σχέση με την Μαδρίτη, αλλά μια από τα ίδια για τους «πράσινους». Κακή άμυνα από τους παίκτες των «πρασίνων» στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ είδαμε και το περίεργο συμβάν με το να γυρίσουν οι διαιτητές πίσω μια φάση και να ακυρώσουν καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 52-38, 76-65, 95-90.