Μπαρτσελόνα - Μπάγερν 72-70: «Καρδιοχτύπησε», αλλά στο τέλος μίλησε ο Χίγκινς

Νίκος Καρφής
Η Μπαρτσελόνα... αγχώθηκε κόντρα στη Μπάγερν, αλλά τελικά νίκησε με 72-70 με το καλάθι του Χίγκινς στα 21 δευτερόλεπτα. Χαμένη ευκαιρία ο Γιάραμαζ για να πάρει το ματς.

Στο 15-8 πήγε η Μπαρτσελόνα μετά τη νίκη της επί της Μπάγερν και συνεχίζει να βρίσκεται κοντά στην κορυφή της Euroleague. Οι Καταλανοί τα... χρειάστηκαν, όμως επικράτησαν με 72-70 των Βαυαρών χάρη στο καλάθι του Χίγκινς στα 21 δευτερόλεπτα. Για τους νικητές 12 είχε ο Μίροτιτς, ενώ στον αντίποδα για τη Μπάγερν που έπεσε στο 9-14, ο Γουάιλερ-Μπαμπ μέτρησε 15 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ.

Ο Χίγκινς είχε 4/13 σουτ και ήταν άστοχος, όμως έβαλε το μεγαλύτερο σουτ στο ματς, δείχνοντας ξανά πως είναι παίκτης που λατρεύει τις ειδικές καταστάσεις και τα ματς-θρίλερ.

Το ματς

O Σανλί ευστόχησε σε τρίποντο στα μέσα της πρώτης περιόδου και η Μπαρτσελόνα έκανε το 13-10. Ο Ντα Σίλβα σκόραρε κοντά στο καλάθι και έγραψε το 19-14 για τους Καταλανούς, ένα λεπτό για το τέλος.

Ο Αμπρίνες... πλήγωσε τη Μπάγερν από μακριά, κάνοντας το 31-22 στο 17', αλλά ο Ρούμπιτ απάντησε άμεσα. Ο Βίμπεργκ με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 34-33. Η Μπαρτσελόνα είχε 4/9 τρίποντα στο ματς, ενώ οι Βαυαροί τελείωσαν τα πρώτα 20 λεπτά με 2/8.

Με τον Γουάιλερ-Μπαμπ, η Μπάγερν πέρασε μπροστά για το 34-36 το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η Μπαρτσελόνα πήρε και παλι τα ηνία με τον Σατοράνσκι να κάνει το 41-38. Ο Γιάραμαζ ισοφάρισε σε 45-45 στο 28'

Ο Σανλί σκόραρε για το 63-51, πεντε λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Ο Βέσελι έκανε το 67-62 στο 37', ενώ ο Μίροτιτς έβαλε τρίποντο με ταμπλό για το 70-65. Ο Γιάραμαζ έκανε το 70-68. Ο Χίγκινς σκόραρε για το 72-70 στα 21 δευτερόλεπτα. Ο Γιάραμαζ πήρε το τρίποντο που θα έδινε διπλό στη Μπάγερν, αλλά αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 34-33, 51-47, 72-70

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπαρτσελόνα είχε 21 ασίστ αντί 9 των ηττημένων, ενώ ευστόχησε στην τελευταία φάσης της με τον Χίγκινς. Από την άλλη ο Γιάραμαζ δεν βρήκε στόχο.

O MVP: Ο Βέσελι έδωσε μάχες και πλησίασε στο double double με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Σίλεϊ είχε μόλις δύο πόντους με 1/5 και δεν βοήθησε.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χίγκινς μπορεί να είχε 4/13 σουτ, όμως έβαλε το σουτ νίκης και μπαίνει δίκαια σε αυτή την κατηγορία

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Μπάγερν είχε 16/17 βολές, αλλά δεν ήταν αρκετό.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 84-73 μέσα στη Γερμανία στον πρώτο γύρο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπαρτσελόνα πήρε μια νίκη θρίλερ και συνεχίζει να βρίσκεται στο κυνήγι στην κορυφή.