Μπαρτσελόνα - Μακάμπι 83-78: Ανατροπή με Χίγκινς

Νίκος Καρφής
H Mπαρτσελόνα αντέδρασε στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε με 83-78 της Μακάμπι για τη Euroleague.

Χαρακτήρα έδειξε η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Μακάμπι. Ενώ βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, πάτησε... γκάζι στην τέταρτη περίοδο και επικράτησε τελικά με 83-78 των Ισραηλινών.

Για τους νικητές ο Χίγκινς είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο τελείωσε ο Γιοκουμπάιτις με 14 πόντους. Στον αντίποδα ο Άνταμς είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ με 4 ασίστ, ενώ ο Μπόλντγουιν μέτρησε 15 πόντους και 6 ασίστ.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Καταλανοί πήγαν στο 14-8, ενώ η ομάδα του Κάτας έπεσε στο 11-11 και εκτός 8άδας.

Το ματς

Ο Βέσελι έκανε το 14-11 στο 6' για τη Μπαρτσελόνα, ενώ η Μακάμπι έφερε το ματς στον πόντο με τον Ντιμπαρτολεμέο. Το τρίποντο του Γιοκουμπάιτις έκανε το 20-15, ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Μάικ Τόμπι σκόραρε για το 32-25 στο 25'. Ο Νίμπο έκανε το 39-34, με τον Χίλιαρντ να διαμορφώνει με 41-37 στο ημίχρονο. Η Μπαρτσελόνα είχε 6/15 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Μπόλντγουιν κάρφωσε εντυπωσιακά για το 46-49 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ λίγο αργότερα έδωσε αέρα έξι πόντων στη Μακάμπι για το 46-52. Ο Άνταμς πέτυχε ένα όμορφο καλάθι για το 57-65 στο 29'.

Ο Γιοκουμπάιτις μείωσε σε 66-70 στο 31'. Ο Βέσελι κάρφωσε εντυπωσιακά για το 70-74, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ο Χίγκινς με τρίποντο έγραψε το 76-74 και έβαλε... φωτιά στο Palau Blaugrana. Ο ίδιος παίκτης με 2/2 βολές, έκανε το 80-74. Ο Χίγκινς το πήρε πάνω του για το 82-74 στο 39.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 62-67, 83-78

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπαρτσελόνα έσφιξε την άμυνα της στην 4η περίοδο (21-11), μοίρασε 20 ασίστ αντί 13 των αντιπάλων και σούταρε με 11/25 τρίποντα.

O MVP: Ο Χίγκινς ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους και κρίσιμο τρίποντο και βολές στην τέταρτη περίοδο.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ντιμπαρτολομέο έμεινε χαμηλά στους 2 πόντους και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιοκουμπάιτις έκανε καλή δουλειά, τελειώνοντας το ματς με 14 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 18/21 βολές της Μπαρτσελόνα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μπαρτσελόνα είχε επικρατήσει με 86-79 μέσα στο Ισραήλ στον πρώτο γύρο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπαρτσελόνα έκανε την ανατροπή και έμεινε κοντά στην κορυφή, ενώ η Μακάμπι έπεσε απο την 8άδα.