Αρμάνι Μιλάνο - Μπασκόνια 89-83: Ξεχ-Αρμάνι-ασε! (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Με αντεπίθεση στο τελευταίο πεντάλεπτο, η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε εντός έδρας της Μπασκόνια με 89-83 και επέστρεψε στις νίκες ύστερα από έξι σερί ήττες.

Την πρώτη νίκη μέσα στο 2023 πανηγύρισαν στο Μιλάνο, την ώρα που η Μπασκόνια γνώρισε την 5η ήττα της στα 6 τελευταία παιχνίδια με αποτέλεσμα να χάσει έδαφος όσον αφορά τη... σιγουριά της οκτάδας στην κατάταξη της Euroleague.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του αγώνα αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο έγινε η αντεπίθεση των γηπεδούχων οι οποίοι με ένα επιμέρους 11-4 βρέθηκαν να προηγούνται με +7 πόντους ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λουαού Καμπαρό με 17 πόντους (3/6δίπ., 3/4τρ., 2/2β.) και 4 ριμπάουντ ενώ τον συμπλήρωσε ιδανικά ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν με άλλους 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το ματς

Ντέρμπι με τα... όλα του στο «Mediolanum Forum» από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη από τέσσερις πόντους. Συγκεκριμένα Αρμάνι και Μπασκόνια συμβάδιζαν στο σκορ για έξι λεπτά (14-14) μέχρι να φτάσουν οι γηπεδούχοι στο +4 (18-14) πριν μειώσουν οι Βάσκοι στον πόντο (18-17) με τρίποντο του Βάνια Μαρίνκοβιτς με τη λήξη της 1ης περιόδου. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +5 για λογαριασμό της Αρμάνι (26-21) χάρη στους Τόνουτ και Χολ αλλά οι Χάουαρντ και Κοστέλο έφεραν εκ νέου το ματς στα ίσια (30-30) με επιμέρους 9-4 έως το 16'. Φόιγκτμαν και Χάινς έφεραν την ιταλική ομάδα για πρώτη φορά στο +6 (38-32), διαφορά η οποία έμεινε έως το τέλος του ημιχρόνου (40-34).

Ο Φόιγκτμαν συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει και έφερε για πρώτη φορά την Αρμάνι Μιλάνο στο +9 (46-37 στο 22') αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων δεν μπόρεσε να διατηρήσει την εν λόγω διαφορά. Με επιμέρους 11-2 η Μπασκόνια ισοφάρισε σε 48-48 και έβαλε φρένο στο μομέντουμ που είχε αρχίσει να «χτίζει» η ομάδα του Μεσίνα. Στη συνέχεια πήρε και το προβάδισμα με 53-54, αλλά ένα 4-0 στο τελευταίο λεπτό βοήθησε την Αρμάνι να κλείσει την 3η περίοδο στο +2 (62-60). Το σκηνικό του ντέρμπι συνέχισε να υφίσταται και καθ' όλη τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (64-64 στο 32' και 72-72 στο 35') αλλά στην τελευταία στροφή του αγώνα η Αρμάνι έσπευσε να ρίξει τους τίτλους τέλους στο ματς! Με νέο 11-4 από Χάινς, Λουαλού-Καμπαρό και Μπάρον οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +7 (83-76) ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος «καθαρίζοντας» με τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της Μπασκόνια στο τελευταίο πεντάλεπτο και βρήκε το μομέντουμ που έψαχνε την πιο κατάλληλη στιγμή. Το 11-4 στάθηκε αρκετό για να καθορίσει τον νικητή στο ματς.

ΜVP: Ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν σημείωσε καθοριστικούς πόντους για την Αρμάνι έχοντας 16 πόντους με 2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 8 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Λουαού Καμπαρό ήταν ο πρώτος σκόρερ της Αρμάνι έχοντας 17 πόντους με 3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 2/2 βολές.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ ο Μάικ Κότσαρ ο οποίος έμεινε άποντος με 0/3 σουτ.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Μπασκόνια - Αρμάνι Μιλάνο 78-62.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το ντεμπούτο του Σαμπάζ Νέιπιερ με τη φανέλα της Αρμάνι Μιλάνο, ο οποίος σε 17:55 λεπτά συμμετοχής είχε 10 πόντους με 3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 15/15 βολές της Αρμάνι Μιλάνο και τα +13 ριμπάουντ σε σχέση με την Μπασκόνια.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ναι μεν η Αρμάνι επέστρεψε στις νίκες, αλλά περισσότερο έβλαψε η ήττα την Μπασκόνια παρά ωφέλησε τους γηπεδούχους. Αν και οι Βάσκοι είχαν 66.7% στα δίποντα, η ομάδα του Μιλάνου βρήκε τις λύσεις που ήθελε έχοντας τον... ξεχασμένο Φόιγκτμαν σε εξαιρετικό βράδυ, ενώ με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε το ντεμπούτο του Νέιπιερ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-34, 62-60, 89-83.