Μπασκόνια - Αναντολού Εφές 114-111: Ο φοβερός Κοστέλο «υπέγραψε» την ματσάρα στη Βιτόρια

Γιώργος Κούβαρης
Με τον Ματ Κοστέλο να πραγματοποιεί το ματς της ζωής του με 33 πόντους και τον Τόμπσον να έχει 19 πόντους και 16 ασίστ, η Μπασκόνια κατάφερε να κάνει την ανατροπή απέναντι στην Εφές και να πάρει τη νίκη στην παράταση με 114-111!

«Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού» για την Αναντολού Εφές, καθώς το... πάθημα με την Μπάγερν, δεν της έγινε μάθημα ούτε στην Βιτόρια!

Αν και είχε προβάδισμα με 11 πόντους διαφορά στο 35', κατάφερε να την πατήσει, όπως ακριβώς την είχε πατήσει και στην εντός έδρας αναμέτρηση με την γερμανική ομάδα.

Η Μπασκόνια δεν παράτησε το παιχνίδι όταν βρέθηκε να χάνει με 87-76 πέντε λεπτά πριν από το τέλος, το έστειλε στην παράταση και στο έξτρα πεντάλεπτο κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση με 114-111. Ο Ματ Κοστέλο ήταν συγκλονιστικός έχοντας 33 πόντους με 6/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6/7 βολές και 5 ριμπάουντ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Φοβερό ματς και από τον Ντάριους Τόμπσον ο οποίος συγκέντρωσε το μεγαλύτερο PIR με 36 μονάδες, έχοντας 19 πόντους, 16 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 1 τάπα και μόλις 2 λάθη.

Το ματς

Οι επιθέσεις είχαν την... τιμητική τους από το ξεκίνημα του αγώνα στην «Fernando Buesa Arena» της Βιτόρια και μετά το 13-7 των γηπεδούχων οι δύο ομάδες άρχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ (15-15 στο 6') έως και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (29-28). Το σκορ αποτυπώνει από μόνο του ότι οι άμυνες είχαν πάρει δευτερεύοντα ρόλο στο συγκεκριμένο ματς. Ο Ματ Κοστέλο είχε αναλάβει δράση έχοντας 10 πόντους στην πρώτη περίοδο με 4/5 εντός παιδιάς ενώ συνολικά η Μπασκόνια είχε 5/7 δίποντα και 5/7 τρίποντα. Εξίσου καλά ήταν και τα ποσοστά της Εφές με 7/13 δίποντα και 4/6 τρίποντα, έχοντας πάρει σκορ από τους Λάρκιν, Μπομπουά και Κλάιμπερν.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα ούτε στη συνέχεια. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ανοίξει την ψαλίδα του σκορ, με την Μπασκόνια να διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ (32-28 στο 11', 37-34 στο 15', 43-41 στο 17') καθώς στην εξίσωση είχαν μπει και οι Ένοχ, Τόμπσον. Όμως ένα 8-0 σερί με δύο τρίποντα του Μπομπουά και ένα καλάθι του Μίτσιτς, έφεραν την Εφές στο +6 (43-49 στο 19') ενώ το ημίχρονο έκλεισε με την τουρκική ομάδα να προηγείται με απόσταση μίας κατοχής (48-51). Ο Γάλλος γκαρντ το... είχε πάρει πάνω του έχοντας 13 πόντους στο πρώτο μισό του ματς με 2/3 δίποντα και 3/5 τρίποντα, ενώ πολλές ήταν οι βοήθειες του Ζίζιτς στη ρακέτα (11π., 5/6δίπ.) Από την πλευρά της Μπασκόνια ξεχώριζαν οι Κοστέλο (13π.) και Ένοχ (10π., 5/6δίπ.)

Η Εφές προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με επιμέρους 9-2 προηγήθηκε με 10 πόντους διαφορά (50-60). Βέβαια υπήρξε στιγμιαία αντίδραση από την Μπασκόνια η οποία μείωσε στους τέσσερις πόντους (58-62 στο 24' και 68-72 στο 28') ωστόσο δεν... κράτησε για πολύ. Μπομπουά, Μίτσιτς και Μπράιαντ είχαν... κάνει τη δουλειά για λογαριασμό της ομάδας του Εργκίν Αταμάν κλείνοντας την 3η περίοδο με διαφορά επτά πόντων (70-77). Για να μπορέσει η Εφές να «χτίσει» εκ νέου διψήφια διαφορά (70-80 στο 31') έπαιξε ρόλο και η αγωνιστική άνοδος του Σέιν Λάρκιν, ειδικά στο 3ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Η Αναντολού ωστόσο την... πάτησε όπως την είχε πατήσει και στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπάγερν. Τότε που είχε βρεθεί στο +15 και έφτασε στο σημείο να χάσει το ματς. Συγκεκριμένα προηγήθηκε στο 35' με +11 πόντους (87-76) και εκεί που έδειχνε ότι είχε «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης, η Μπασκόνια πραγματοποίησε την αντεπίθεση και με επιμέρους σκορ 17-6 έφερε το ματς στα ίσια (93-93) ένα λεπτό πριν από το τέλος του ματς. Το σκορ ήταν ισόπαλο (98-98) και στις τελευταίες επιθέσεις του αγώνα. Ο Μίτσιτς αστόχησε, οι παίκτες της Μπασκόνια έκαναν το λάθος, ενώ ο Λάρκιν δεν μπόρεσε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του με buzzer beater.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Εφές προηγήθηκε με 111-108 ύστερα από τρίποντο του Λάρκιν στο 01:19 για το τέλος, αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων ήταν και η τελευταία φορά που σκόραρε η ομάδα της Κωνσταντινούπολης. Ο Κοστέλο πήρε εκ νέου την κατάσταση στα χέρια του και σημείωσε 6 σερί και αναπάντητους πόντους για το τελικό 114-111. Μάλιστα στα 5'' πριν από το τέλος, ο Μπομπουά είχε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά το floater που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Αφενός γιατί η Μπασκόνια δεν παράταση το ματς όταν βρέθηκε στο -11 (87-76) στο 35' και αφετέρου γιατί οι παίκτες του Πεναρόγια βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να κάνουν νέα ανατροπή στα τελευταία 79 δευτερόλεπτα δια χειρός Κοστέλο. Φυσικά και επειδή ο Μπομπουά αστόχησε σ' ένα εύκολο floater στα 5'' πριν από το τέλος της παράτασης και με το σκορ στ 112-111.

MVP: Ο Ματ Κοστέλο ήταν «εγγύηση» για την επίθεση της Μπασκόνια καθώς σε 31:52 είχε 33 πόντους με 6/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 33 στο PIR.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Φοβερό ματς και από τον Ντάριους Τόμπσον, ο οποίος είχε 19 πόντους και 16 ασίστ σε 37 λεπτά.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ήταν και... δεν ήταν στο ματς οι Κρις Σίνγκλετον και Ελάιζα Μπράιαντ.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Εφές - Μπασκόνια 78-83.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 16 ασίστ του Τόμπσον, τα 18 ριμπάουντ του Γκεντράιτις και οι 31 τελικές πάσες συνολικά της Μπασκόνια.

TO ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Εφές είχε διπλή ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά τα σουτ των Λάρκιν (στην κανονική διάρκεια) και Μπομπουά (στην παράταση) δεν βρήκαν στόχο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Όταν μια ομάδα παίρνει πολλά από πολλούς, τότε θα έχει και την ευκαιρία να διεκδικεί νίκες. Ακόμα και όταν... στραβώνει κάποιο ματς. Όπως έγινε και στη Βιτόρια όπου η Μπασκόνια στηρίχθηκε στον πλουραλισμό σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και στο γεγονός ότι δεν παράτησε το ματς όταν αυτό έμοιαζε χαμένο. Από τη στιγμή που η τριάδα Κοστέλο-Τόμπσον-Γκεντράιτις πρόσφερε διαφορετικά πράγματα, «πάντρεψε» και ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 48-51, 70-77, 98-98 (κ.α.), 114-111 (παρ.)