Εφές - Μπάγερν 81-89: Φοβερή ανατροπή και απόδραση από την Πόλη

Γιώργος Κούβαρης
Με φοβερό 4ο δεκάλεπτο η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να επιστρέψει από το -16 του 25' και να αποδράσει από την Τουρκία με μια τεράστια νίκη απέναντι στην Αναντολού Εφές με 89-81.

Αν και όλα έδειχναν ότι η Εφές θα έφτασε σε έναν εύκολο περίπατο μετά το 57-41 του 25', στη συνέχεια ήρθαν τα πάνω-κάτω!

Στα επόμενα 13 λεπτά η Μπάγερν Μονάχου πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 46-20 (!!) και πήρε προβάδισμα 10 πόντων (77-87) στο 38' με το οποίο «κλείδωσε» τη νίκη στην Πόλη.

Με αυτή τη νίκη η Μπάγερν βελτίωσε το ρεκόρ της στο 8-12 αλλά ακόμα είναι μακριά από την οκτάδα, ενώ η Εφές βρέθηκε στο 50% με 10 νίκες και ισάριθμες νίκες, μία θέση πιο κάτω από αυτές που οδηγούν στα playoffs.

Ο Οθέλο Χάντερ θύμισε τον... παλιό καλό Χάντερ έχοντας 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από 14 πόντους είχαν οι Ρούμπιτ και Γουίνστον ο οποίος μοίρσε και 8 ασίστ.

Το ματς

Η Μπάγερν φρόντισε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του αγώνα και να μετριάσει την εορταστική ατμόσφαιρα που επικρατούσε στο «Sinan Erdem Dome». Πρώτα με τον Ρούμπιτ (5π.) και στη συνέχεια με τους Γκιφάι (5π.) και Νικ Γουάιλερ-Μπαμπ (7π.), οι Βαυαροί κατάφεραν να γυρίσουν το ματς μετά το αρχικό 15-11 της Εφές και με επιμέρους 13-4 να προηγηθούν με 19-24 λίγο πριν από το δεκάλεπτο (21-24). Σε αυτό το διάστημα η Μπάγερν είχε 7/11 δίποντα αλλά και 2/7 τρίποντα, ενώ η Εφές που στηρίχθηκε στον Πλάις (7π.) μέτρησε στην πρώτη περίοδο 6/9 δίποντα και αντίστοιχα 1/5 τρίποντα.

Αντίθετα η Εφές ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους 8-2 γύρισε το ματς και πήρε προβάδισμα με 29-26. Από τη μία υπήρχε η αγωνιστική άνοδος του Ελάιζα Μπράιαντ ενώ από την άλλη ο Οθέλο Χάντερ έδινε λύσεις στην Μπάγερν με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (35-35 στο 18') ώσπου οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (40-36). Η Εφές είχε εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα (12/18), την ώρα που η Μπάγερν τα είχε... σπάσει έξω από τα 6.75 μέτρα με 3/15 τρίποντα.

Από τη στιγμή που η Μπάγερν δεν μπόρεσε να παραμείνει ανταγωνιστική ήταν και... θέμα χρόνου για την Εφές να πάρει τα ηνία του αγώνα και να πάρει διαφορά ασφαλείας στο τρίτο δεκάλεπτο. Μέσα σ' ένα πεντάλεπτο πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 17-5 και βρέθηκε να προηγείται με +16 πόντους (57-41) στο 25'. Αυτό ήταν και το σημείο το οποίο έφερε (έστω και προς στιγμήν) την Αναντολού σε θέση ισχύος. Ο Μίτσιτς είχε πάρει την σκυτάλη από τον Μπράιαντ, ενώ συνολικά η Εφές έδειχνε πλουραλισμό στην επίθεση.

Παρόλα αυτά η Μπάγερν αποδείχθηκε πολυ... σκληρή για να πεθάνει στο παρκέ του «Sinan Erdem Dome» και αυτό διότι «απάντησε» στους γηπεδούχους με δικό της 18-6 έως το τέλος της 3ης περιόδου μοιράζοντας το παιχνίδι σε όλους τους παίκτες. Έκτοτε η Μπάγερν πήρε ολοκληρωτικά το μομέντουμ του αγώνα και όχι μόνο μπήκε στο ματς, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας πήρε και το προβάδισμα στο σκορ με 77-87 δύο λεπτά πριν από το τέλος! Χάρη στην άμυνά της με την οποία είχε «κλειδώσει» τα ατού της Εφές και τα σουτ από την περιφέρεια κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να γίνει το... αφεντικό στην Πόλη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το φοβερό 46-20 της Μπάγερν με το οποίο μετέτρεψε το -16 σε +10 ήταν και το σημείο που έκρινε το ματς. Η εξαιρετική άμυνα σε αυτό το διάστημα σε συνδυασμό με τα 12/28 τρίποντα έμελλε να «γράψουν» την ιστορία του αγώνα στην Πόλη.

MVP: Ο Οθέλο Χάντερ ήταν ο man of the match καθώς σε 21 λεπτά είχε 18 πόντους με 3/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Όχι και... τόσο αφανείς οι Κάσιους Γουίνστον (14π., 8ασ.) και Όγκουστιν Ρούμπιτ (14π., 3/5δίπ., 2/2τρ.) οι οποίοι συμπλήρωσαν ιδανικά τον Χάντερ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Εκτός κλίματος αγώνα ο Γουίλ Κλάιμπερν με μόλις 4 πόντους και τέσσερις προσπάθειες εντός παιδιάς.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Μπάγερν Μονάχου - Αναντολού Εφές 81-78.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας των Βαυαρών με 58% στα δίποντα, 43% στα τρίποντα και 20 ασίστ για μόλις 9 λάθη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπάγερν έβγαλε περίσσιο χαρακτήρα στην Πόλη, δεν παράτησε το ματς όταν βρέθηκε στο -16 και με σωστό και αποτελεσματικό μπάσκετ κατάφερε να φτάσει σε μια φοβερή ανατροπή και σε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-36, 64-59, 81-89.