Φενερμπαχτσέ - Μπάγερν 79-71: Λαχτάρισε, αλλά χτίζει σερί με Μότλεϊ

Νίκος Καρφής
Η Φενέρμπαχτσε των Ιτούδη-Καλάθη-Κώστα Αντετοκούνμπο έκανε τη δευτερη σερί νίκη της, αφού επικράτησε με 79-71 της Μπάγερν στην Τουρκία, αν και λαχτάρισε στο τέλος. Φοβερός ο Μότλεϊ.

Άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα για τη Φενέρ μετά το διπλό που έκανε κόντρα στον Παναθηναϊκό στην παράταση. Η ομάδα των Ιτούδη-Καλάθη-Κώστα Αντετοκούνμπο επικράτησε με 79-71 της Μπάγερν, αν και λαχτάρισε στο τέλος με την αντεπίθεση των Βαυαρών και με αυτόν τον τρόπο ανέβηκε στο 12-7. Από την άλλη πλευρά το σύνολο του Τρινκιέρι έπεσε στο 7-12.

Για τους νικητές ο Μότλεϊ έκανε ματσάρα 22 πόντους με 17 ριμπάουντ, ο Καλάθης είχε 9 με 5 ριμπάουντ, ενώ ο Γουίλμπεκιν μέτρησε 11 με 4 ασίστ. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο μέτρησε 5 πόντους και 1 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρούμπιτ με 21 αλλά ήταν αβοήθητος.

Ο Μότλεϊ κατέβασε 7 επιθετικά ριμπάουντ σε μια εντυπωσιακή επίδοση, σκεπάζοντας τα καλάθια μαζί με τα 10 αμυντικά του.

Το ματς

O Καλάθης τελείωσε όμορφα τον αιφνιδιασμό της Φενέρ και έκανε το 8-7 στο 4', όμως ο Ρούμπιτ απάντησε για το 8-11. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο κάρφωσε εντυπωσιακά για το 16-16 στο 9', ενώ ο Γκούντουριτς έγραψε το 19-18 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ρούμπιτ δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα της Φενέρ και ισοφάρισε σε 27-27 στο 13'. Ο Μπιρσέν με γκολ-φάουλ έκανε το 33-27. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Μπούκερ να σκοράρει για τρεις και να κάνει το 46-39. Η ομάδα του Ιτούδη είχε 7/14 τρίποντα στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν... γκάζι στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με 57-43 χάρη στον Νικ Καλάθη που έφτασε τους 7 πόντους. Ο Μότλεϊ εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (63-43) στο 25'. Ο Γκιλέσπι μείωσε σε 66-47 για τη Μπάγερν, ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο Γιάραμαζ μείωσε σε 69-59, έξι λεπτά για το τέλος. Ο Μότλεϊ κάρφωσε για το 73-63 στο 37', ενώ λίγο αργότερα με 2/2 βολές έκανε το 75-66. Ο Γουόλντεν μείωσε σε 75-69. Ο Ρούμπιτ μείωσε σε 75-71 στα 40 δευτερόλεπτα. Ο Γουίλμπεκιν με 2/2 βολές έκανε το 77-71 και κλείδωσε τη νίκη των Τούρκων.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 46-39, 67-49, 79-71

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ ήταν καλύτερη στα ριμπάουντ (44 αντί 25), μάζεψε 16 επιθετικά, ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχε διαφορά 18 πόντων (67-49), η οποία έπαιξε ρόλο στην επικράτηση της.

MVP: Ο Μότλεϊ έκανε ματσάρα με 22 πόντους και 17 ριμπάουντ και ήταν κορυφαίος του ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Καλάθης με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά και ο Γουίλμπεκιν με 11 πόντους και 4 ασίστ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μπονγκά έμεινε χαμηλά στους 2 πόντους και δεν βοήθησε τους Βαυαρούς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 7 επιθετικά ριμπάουντ του Μότλεϊ και τα 16 της Φενέρ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Φενέρ έφτασε τις δύο σερί ήττες και χτίζει πάλι σερί, προσπαθώντας να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΩΤΟ ΓΎΡΟ: Η Φενέρ είχε νικήσει και στη Γερμανία με 74-62 στον πρώτο γύρο.