Βίρτους Μπολόνια - Ζάλγκιρις Κάουνας 77-87: Οι Λιθουανοί υπέταξαν τον «μαέστρο» Τεόντοσιτς

Δημήτρης Οικονόμου
Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν μόνος και αβοήθητος με αποτέλεσμα η Ζάλγκιρις να επικρατήσει στην Μπολόνια με 87-77 για τη 18η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Ζάλγκιρις μετά το σοκ του τραυματισμού του Έβανς την περασμένη εβδομάδα, παρουσιάστηκε με δύο νεοφερμένους (Πολονάρα, Τέιλορ) στην Μπολόνια και επικράτησε της Βίρτους με 87-77. Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν συγκινητικός στην επίθεση αλλά και μόνος του με 21 πόντους (3/5 2π, 3/7 3π.), 12 ασίστ. Στους 17 σταμάτησε ο Μπραζντέικις με 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ άλλους τόσους είχε ο Ρόλαντ Σμιτς με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο αγώνας

Δύο διαφορετικά ημίχρονα είδαμε στην Μπολόνια. Η Ζάλγκιρις προηγήθηκε γρήγορα με διψήφιες διαφορές (6-16, 7'), φτάνοντας ως και το +14 (6-20) από δύο βολές του Ακίλε Πολονάρα. Το μόνο που μπορούσε να φτιάξει την εικόνα της Βίρτους ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς. Με 5 δικούς του πόντους μείωσε σε 20-29. Σκορ και δημιουργία από τον Σέρβο μείωσαν σε 24-31 και λίγο αργότερα σε 30-36 με τους 9 πόντους του. Η Βίρτους με ένα μικρό 5-0 έκλεισε το ημίχρονο με μειονέκτημα τεσσάρων (36-40).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και έτσι φαινόταν πως θα πάμε σε ντέρμπι ως το φινάλε. Ο Σμιτς σκόραρε για το 39-47, αλλά τρία μεγάλα τρίποντα των Χάκετ, Τεόντοσιτς και Παγιόλα επανέφεραν τη Βίρτους (53-54, 26'). Τρεις βολές του Λούντμπεργκ έφεραν τις δύο ομάδες ισόπαλες στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα πάντα γυρνούσαν γύρω από τον Τεόντοσιτς, που με 17 πόντους και 10 ασίστ έδωσε την ευκαιρία στον Οτζελέγι να μειώσει σε 66-68 (35'). Τα σουτ του Σμιτς που έφτασε τους 15 πόντους έδωσαν αέρα στους Λιθουανούς (72-78, 1'40'' πριν το τέλος). Ο Μίλος αστόχησε σε τρίποντο και ο Σμιτς από το ποστ «υπέγραψε» τη νίκη της Ζάλγκιρις που πήρε και διαφορά 10 πόντων (77-87) στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 36-40, 60-60, 77-87

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Με το σκορ στο 72-76 ο Σμιτς ευστόχησε στο δίποντο, 1'49'' πριν το τέλος, ενώ ο Τεόντοσιτς αστόχησε στο κρίσιμο τρίποντο για να μειώσει στους 2 (74-79), με το ρολόι να έχει 1'07''.

O MVP: Ο Ρόλαντ Σμιτς με 17 πόντους (4/5 2π, 1/3 3π.), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και κρίσιμα καλάθια στα τελευταία 5 λεπτά.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ίφε Λούντμπεργκ έμεινε στους 3 πόντους με 0/5 εντός παιδιάς και καμία ασίστ σε 14:30

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Μπραζντέικις (17π, 6/9 2π, 1/3 3π, 5ρ, 2ασ.) και Ουλάνοβας (15π, 2/3 2π, 2/4 3π, 2ρ, 3 κλ.) βοήθησαν με το σκοράρισμά τους την επίθεση της Ζάλγκιρις.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 12 από τις 24 ασίστ της Βίρτους προήλθαν από τον Τεόντοσιτς.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Ζάλγκιρις είχε επικρατήσει και στην 3η αγωνιστική με 68-65, ζευγαρώνοντας τις νίκες της.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ακόμα και χωρίς τον Έβανς που θα χάσει τη σεζόν με ρήξη αχιλλείου, η Ζάλγκιρις είναι η ευχάριστη έκπληξη της EuroLeague και οι προσθήκες των Τέιλορ, Πολονάρα την κάνουν διεκδικήτρια της οκτάδας.