Ρεάλ - Μακάμπι 98-65: Τη διέλυσε και «πάτησε» κορυφή

Γιώργος Κούβαρης
Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν το απόλυτο αφεντικό απέναντι στην Μακάμπι, την οποία και διέσυρε εντός έδρας με 98-65 επιστρέφοντας στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Στα... χαρτιά μπορεί να ήταν ντέρμπι ή τουλάχιστον η Μακάμπι να παρουσιαζόταν ανταγωνιστική στη Μαδρίτη. Ούτε... καν!

Η ομάδα του Τσους Ματέο ήταν το απόλυτο αφεντικό στο «WiZink Center» και μια ματιά στο τελικό 98-65 αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Οι Μαδριλένοι στηρίχθηκαν στα μακρινά τους σουτ καθώς τελείωσαν το ματς έχοντας 18/33 τρίποντα. Κορνελί (18π., 4/5τρ.) και Γιαμπουσέλε (16π., 3/6τρ., 8ριμπ.) ήταν οι καλύτεροι των νικητών.

Το ματς

Καταιγιστική ήταν η Ρεάλ στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα απέναντι στην Μακάμπι, βάζοντας και τις βάσεις για να πάρει ολοκληρωτικά τα ηνία του αγώνα στα χέρια της. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο οι Μαδριλένοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι και άρχισαν να... εξαφανίζονται στον ορίζοντα. Στο 9' προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (17-7) ενώ έκλεισε την περίοδο στο +15 (22-7). Τα περιφερειακά σουτ ήταν εκείνα που έκαναν την ζημιά στην ομάδα του Όντεντ Κάτας, οι οποίοι έβλεπαν το καλάθι των γηπεδούχων σαν... τρύπα βελόνας. Χάρη στην καλή της άμυνα, η Ρεάλ έστειλε για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ στο +20 (33-13) έχοντας κυριαρχήσει στο «WiZink Center». Στον αντίποδα δεν λειτουργούσε τίποτα για την Μακάμπι. Η διαφορά έφτασε στο +23 (51-28) ενώ ένα 6-0 των Ισραηλινών στο τέλος του ημιχρόνου «έγραψε» το 51-34.

Στο πρώτο μισό του αγώνα η Ρεάλ σούταρε με 7/12 δίποντα και 9/18 τρίποντα έχοντας μοιράσει 14 ασίστ, ενώ η Μακάμπι είχε μόλις 2/15 τρίποντα, έχοντας ξεκινήσει το παιχνίδι με 0/13! Επίσης είχε μόλις 5 τελικές πάσες για 8 λάθη στο ημίχρονο του αγώνα στη Μαδρίτη. Τίποτε δεν άλλαξε και στη συνέχεια. Μάλιστα η Ρεάλ προηγήθηκε και με 30 πόντους διαφορά (78-48 στο 29') έχοντας «στραγγαλίσει» την Μακάμπι που έμοιαζε να ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Ο Γιαμπουσέλε ήταν εκείνος που οδηγούσε την ομάδα του στο σκοράρισμα, ενώ ακολουθούσαν οι Κορνελί, Μούσα και Κοζέρ. Η διαφορά έπαιρνε τεράστιες διαστάσεις για τη Ρεάλ (97-60 στο 38') η οποία και επέστρεψε στην πρώτη θέση της κατάταξης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η αστοχία της Μακάμπι στο πρώτο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα της Ρεάλ, έστειλαν τον δείκτη του σκορ στο +15 (22-7) από πολύ νωρίς και ουσιαστικά μπήκαν πρόωρα οι τίτλοι τέλους της αναμέτρησης.

MVP: Ο Πετρ Κορνελί έδωσε το σύνθημα για το ξέσπασμα της Ρεάλ έχοντας στο σύνολο 18 πόντους με 2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 18:43.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Μούσα (18π., 4/7τρ., 5ασ.) και Γιαμπουσέλε (16π., 3/6τρ., 8ριμπ.) είχαν με τη σειρά τους πολύ καλή παρουσία στο παρκέ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Με εξαίρεση τους Ανταμς και Νίμπο που... προσπάθησαν, όλη η υπόλοιπη Μακάμπι ήταν σε κάκιστη βραδιά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 18/33 τρίποντα της Ρεάλ και οι 29 ασίστ!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το ματς τελείωσε πριν καν... αρχίσει καθώς η Ρεάλ επέβαλλε τον ρυθμό της και φρόντισε να τελειώσει από νωρίς την... σεμνή τελετή. Άλλωστε όταν η μία ομάδα είχε 18/33 τρίποντα και η άλλη 6/31, είναι αδύνατον να υπάρχει διαφορετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 51-34, 78-49, 98-65