Μπασκόνια - Ρεάλ 92-86: Με εκπληκτικό Χάουαρντ οι Βάσκοι πάτησαν κορυφή

Νίκος Καρφής
H Mπασκόνια... καθάρισε (92-86) τη Ρεάλ με έναν απίθανο Μάρκους Χάουαρντ και πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση της Euroleague.

Πετάει η Μπασκόνια και ούτε η Ρεάλ μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στον δρόμο της. Οι Βάσκοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 92-86 των Μαδριλένων και έτσι έχουν ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας. Στο 11-5 οι γηπεδούχοι, στο 10-6 οι φιλοξενούμενοι.

Για τους νικητές ο Μάρκους Χάουαρντ έκανε ματσάρα με 28 πόντους με 6 τρίποντα, ενώ ο Γκιεντράιτις είχε 21 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Κοστέλο μέτρησε 12 πόντους. Από την άλλη για την ομάδα του Ματέο, ο Ταβάρες τελείωσε με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Γουίλιαμς-Γκος με 16 και 5 ασίστ και ο Ντεκ πρόσθεσε 17 με 7 ριμπάουντ.

Το ματς

O Σέρχιο Ροντρίγκεθ με τρίποντο έκανε το 8-13 για τη Ρεάλ στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Γκιεντράιτις με ωραίο κόψιμο και τελείωμα ισοφάρισε σε 21-21 στο 8'. Ο Γουίλιαμς-Γκος έγραψε το 24-28 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Χένρι μείωσε σε 33-34 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Η Μπασκόνια πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων με 38-34. Στη συνέχεια πάτησε γκάζι και με τον Χάουαρντ πήγε τη διαφορά στο +11 (47-36) χάρη στον Χάουαρντ. Ο απίθανος Χάουαρντ είχε πάρει φωτιά και με τρίποντο από το σπίτι του, έκανε το 54-38, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, φτάνοντας στους 18 πόντους. Η Μπασκόνια έτρεξε επιμέρους 32-6, με τον Κοστέλο να σκοράρει για το 59-40. Ο Χάουαρντ είχε 21 πόντους με 5/7 τρίποντα στο ημίχρονο.

Ο Ταβάρες κάρφωσε και μείωσε σε 63-55 στο 24', ενώ ο Χάουαρντ χτυπησε ξανά για το 73-64 στο 29'. Ο Ντεκ έκανε το 73-69, λίγο πριν τελείωσει η τρίτη περίοδος. Ο Γκιεντράιτις έκανε το 76-71 στο 33'. Ο Μούσα έκανε το 86-80 στο 38'. Ο Γουίλιαμς-Γκος έκανε το 87-82. Ο Ντεκ μείωσε 90-85 στα 11 δευτερόλεπτα, με τον Χομς να κάνει το 89-82 και να κλειδώνει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 59-43, 73-69, 92-86

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια ειχε 13/27 τρίποντα, ενώ πήγε στο ημίχρονο στο 59-43, κάτι που δυσκόλεψε πολύ τη Ρεάλ.

MVP: Ο Χάουαρντ έκανε παπάδες στο ματς με 28 πόντους και 6 τρίποντα, διαλύοντας τη Ρεάλ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Γκιεντράιτις ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μούσα έμεινε χαμηλά στους 6 πόντους, έχοντας 0/3 σουτ και δεν βοήθησε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 6/11 τρίποντα του Χάουαρντ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Οι Βάσκοι συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν και πάτησαν κορυφή, ενώ η Ρεάλ... πλήρωσε το κακό ξεκίνημα της.