Ζαλγκίρις - Αναντολού Εφές 60-86: Επιβλητική εμφάνιση στο παρκέ, εκνευριστική ευστοχία στα τρίποντα (vid)

Η Αναντολού Εφές (7-5) καθάρισε το ματς και τη νίκη απέναντι στη Ζαλγκίρις (6-5), στο Κάουνας (86-60), χάρη στο απίθανο 3ο δεκάλεπτο. Με 58% σούταραν οι πρωταθλητές πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Η Αναντολού Εφές κράτησε το καλύτερο για το δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν δεν άφησαν κανένα περιθώριο στη Ζαλγκίρις (86-60), η οποία άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο, το πρώτο.

Και πώς να αφήσει όταν σούταρε με το απίθανο 58% στα τρίποντα (17/29);

Το υπόλοιπο της αναμέτρησης... βάφτηκε στα χρώματα της Εφές.Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 20 πόντους και 5/8 τρίποντα, αλλά και 6 ασίστ, ο Βασίλιε Μίτσις πρόσθεσε 19 με 5 ασίστ και ο Γουίλ Κλάιμπερν 17 με 4 ασίστ.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο είχε σκαμπανεβάσματα. Η Εφές προηγήθηκε με 19-8, η Ζαλγκίρις κατάφερε να ισορροπήσει το ματς. Σταδιακά βρέθηκε από το -11 στο... Χ.

Ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο υποχρέωσε την Εφές σε 8 πόντους και το έκλεισε με ένα σερί 9-0, το οποίο έκανε το 24-33, σε 33-33.

Οταν το ματς συνεχίστηκε, στο παρκέ υπήρχε μόνο η Ανατολού. Έτρεξε ένα επί μέρους 21-8, στο οποίο καταγράφηκε ένα σερί 12-0, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να φτάνουν τη διαφορά μέχρι τους 16 πόντους (64-48 στο 32').

Και από εκεί και πέρα και μέχρι να ολοκληρωθεί το ματς, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Και ήταν δύσκολο από τη στιγμή που η γηπεδούχος είχε 13% στα τρίποντα και η Εφές είχε το απίστευτο 58% (17/29).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Εφές να επικρατεί με επί μέρους 30-15, ενώ έκανε και σερί 12-0.

Οι ΜVP's: O Μπουμποά είχε 20 πόντους με 5/8 τρίποντα και ο Μίτσιτς 19 με 4/8 τρίποντα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Μάλλον ομαδικός πρέπει να είναι ο... τίτλος, κυρίως για την εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο (27-53)

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Τίμπορ Πλάις τελείωσε το ματς με 7 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Εμ' Μπαγιέ πρόσθεσε 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το απίθανο 58% στα τρίποντα για την Εφές (17/29).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Εφές ανέχτηκε τη Ζαλγκίρις για δύο δεκάλεπτα. Μετά τη διέλυσε, με την ευστοχία στα τρίποντα να ξεπερνάει τα όρια του φυσιολογικού. Διαφορά ποιότητας, κλάσης και ποσότητας.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 33-33, 48-63, 60-86