Παρτίζαν-Ερυθρός Αστέρας 73-76: Ο Νέντοβιτς την ξέρανε μπροστά σε 18.000 οπαδούς της

Μυθικό φινάλε στην κατάμεστη Stark Arena, εκεί όπου ο Νεμάνια Νέντοβιτς όπλισε και εκτέλεσε την Παρτίζαν, σκοράροντας το νικητήριο τρίποντο για το 73-76 του Ερυθρού Αστέρα ενώ προηγουμένως είχε 0/6 τρίποντα!

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς προσυπέγραψε το ντέρμπι της Παρτίζαν με τον Ερυθρό Αστέρα στην Stark Arena, το πρώτο μεταξύ των δυο ομάδων στην EuroLeague μπροστά σε 18.000 οπαδούς των «ασπρόμαυρων» και 600 των φιλοξενούμενων που πήραν τις θέσεις τους στο πάνω διάζωμα.

Στα 2.2" για το φινάλε, ο Σέρβος γκαρντ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 73-76 ενώ προηγουμένως είχε 0/6 τρίποντα, βάζοντας σε... σίγαση τη μεγάλη αρένα του Βελιγραδίου! Πλέον ο Ερυθρός Αστέρας έχει σερί 8-0 σε όλες τις διοργανώσεις με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στην άκρη του πάγκου.

Ο αγώνας

Η Παρτίζαν βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι στην Stark Arena και προγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Κέβιν Πάντερ ευστόχησε σε τρίποντο για το 16-4 στο 7', κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 20-11. Στη συνέχεια, ο Τριφούνοβιτς έκανε το 22-13 όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Ερυθρό Αστέρα. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 11-0, εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές των γηπεδούχων και πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Χασάν Μάρτιν για το 22-24 στα 5:25 για το ημίχρονο.

Ο Φίλιπ Πετρούσεφ με γκολ-φάουλ έστειλε τον Ερυθρό Αστέρα στο +5 (31-36, 18') ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς σκόραρε για το 33-40 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Βελιγράδι. Η ομάδα του Ιβάνοβιτς σούταρε με 78% στο δίποντο (14/18) κόντρα στην Παρτίζαν που είχε μόλις 1/12 τρίποντα σε αυτό το διάστημα!

Ακολούθως οι «ασπρόμαυροι» ισορρόπησαν το ματς (44-44, 25') ενώ ο Ερυθρός Αστέρας προσπέρασε στο 30' με τον Μάρτιν, για το 52-54. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να σκοράρει για τρεις, κάνοντας το 65-62 στο 34'. Ο Έλληνας φόργουορντ διαμόρφωσε το 73-73, ο Λούκα Βιλντόζα έφερε το ματς στα ίσα πριν αναλάβει δράση ο Νέντοβιτς. Η μπάλα έφτασε στα χέρια του Σέρβου γκαρντ στα 2.2" για το τέλος, εκείνος σκόραρε τρίποντο από τη γωνία για το 73-76 και... ξέρανε την Παρτίζαν μπροστά σε 18.000 οπαδούς της!

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 33-40, 52-54, 73-76.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο μεγάλο τρίποντο του Νέντοβιτς στο φινάλε.

Ο MVP: Ο Νέμανια Νέντοβιτς κουβάλησε επιθετικά τον Ερυθρό Αστέρα, σημειώνοντας 20 πόντους με 9/10 βολές, 4/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 4 ασίστ ενώ είχε ακόμη 7 κερδισμένα φάουλ και φυσικά, το νικητήριο τρίποντο.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τζέιμς Νάναλι είχε 0/1 δίποντο σε 8'.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λούκα Βιλντόζα είχε 14 πόντους, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα για τους «ερυθρόλευκους».

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 0/6 τρίποντα του Νέντοβιτς πριν από το τελευταίο και νικητήριο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε τις 8 σερί νίκες στην EuroLeague και την Αδριατική Λίγκα με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ερυθρός Αστέρας επιβίωσε στην... σκυλομαχία με την Παρτίζαν, επικρατώντας σε ένα κλειστό παιχνίδι χάρη στο τρίποντο του Νέντοβιτς. Το επιμέρους 29-13 των «ερυθρόλευκων» στη δεύτερη περίοδο ήταν κομβικό στην εξέλιξη του ματς.