Μπαρτσελόνα - Μπασκόνια 96-84: «Καθάρισε» στο φινάλε (vid)

Η Μπαρτσελόνα ανέβασε την απόδοσή της στο τέταρτο δεκάλεπτο κι επικράτησε της Μπασκόνια με 96-84 στο Palau Blaugrana.

Η Μπαρτσελόνα ήταν πιο αποφασιστική στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Μπασκόνια, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά της και παραμένοντας στο κατόπι της πρωτοπόρου Φενέρ.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Μάικ Τόμπι σημείωσε πέντε σερί πόντους για το 13-11 των Καταλανών ενώ ο Γιαν Βέσελι διαμόρφωσε το 22-22 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στο Palau Blaugana. Στη συνέχεια ο Ντάλτον Χομς έκανε το 24-27 για την Μπασκόνια όμως η Μπαρτσελόνα απάντησε με σερί 11-0 για το 35-27 με τον Όσκαρ Ντα Σίλβα στα 6:16 για το τέλος του ημιχρόνου. Οι Βάσκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν αρχικώς σε 44-42 με το τρίποντο του Μάρκους Χάουαρντ και ισοφάρισαν σε 47-47 με τον Πιέρια Χένρι όμως η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 52-48.

Ακολούθως η Μπασκόνια πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Κοστέλο (63-64, 26:24) όμως η Μπαρτσελόνα ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα, έκανε επιμέρους σκορ 10-2 για το 73-66 με τον Λαπροβίτολα και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 76-71. O Χάουαρντ κράτησε όρθια την Μπασκόνια, σκοράροντας για το 78-78 και φτάνοντας τους 25 πόντους ωστόσο η Μπαρτσελόνα πάτησε ξανά το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε 87-79 με το τρίποντο του Κόρι Χίγκινς στο 26', υποχρεώνοντας τον Τζοάν Πενιαρόγια να καλέσει εσπευσμένα timeout! Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν και οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν στη νίκη με 96-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 52-48, 76-71, 96-84.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπαρτσελόνα δεν... πανικοβλήθηκε όταν ο Χάουαρντ έφερε το ματς στα ίσα (78-78) αλλά απάντησε με επιμέρους σκορ 9-1 για το 87-79 στα 4:29 για το φινάλε, διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε.

MVPs: Οι Κόρι Χίγκινς και Γιαν Βέσελι κουβάλησαν επιθετικά την Μπαρτσελόνα, σημειώνοντας 17 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νίκο Λαπροβίτολα σημείωσε 9 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ στα 27:50 που έμεινε στο παρκέ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς είχε 0/2 δίποντα και 2 ριμπάουντ σε 13'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 48% της Μπαρτσελόνα στο τρίποντο (13/27) και οι 25 ασίστ των Καταλανών.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη σε ένα κλειστό ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του, έχοντας καλύτερες επιλογές από τους Βάσκους στα τελευταία λεπτά.