Αρμάνι - Φενερμπαχτσέ 72-82: Η... Πεντάμορφη και το... Τέρας (vid)

Νίκος Καρφής
Η Φενέρμπαχτσε των Ιτούδη-Καλάθη δεν σταματά πουθενά και πέρασε και από το Μιλάνο, νικώντας με 82-72 την απογοητευτική (ξανά) Αρμάνι. Στο 9-1 οι Τούρκοι στη Euroleague.

Η Αρμάνι... άγχωσε για λίγο την Φενερμπαχτσέ στο πρώτο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια η ομάδα των Ιτούδη-Καλάθη έκανε το... κομμάτι και δείχνει πως είναι ασταμάτητη. Οι Τούρκοι επικράτησαν μέσα στο Μιλάνο με 82-72 και έτσι πήγαν στο 9-1, όντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη ο σύλλογος από το Μιλάνο που απογοητεύει έκανε την έκτη σερί ήττα του και βυθίστηκε στο 3-7.

Για τους νικητές ο Χέις-Ντέιβις ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, ο Γκούντουριτς είχε 11 και ο Καλάθης μέτρησε 6 πόντους και 5 ασίστ. Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Μήτρου-Λονγκ είχε 18 πόντους, ο Χολ μέτρησε 16 και ο Λουαού-Καμπαρό σταμάτησε στους 15.

To ματς

H Αρμάνι κατάφερε να προηγηθεί με 13-7 κόντρα στη Φενέρ χάρη στο καλάθι του Μέλι. Η ομάδα του Ιτούδη δεν μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά, με τον Μήτρου-Λονγκ να γράφει το 21-12. Ο Τζεκίρι με έμμεσο τρίποντο έφερε το ματς στο 21-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Τούρκοι δυσκολευόντουσαν να βρουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση και η Αρμάνι εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (35-19) με το καλάθι του Μέλι. Ο Καλάθης με τρίποντο μείωσε σε 35-27 στο 18'. Η Φενέρ είχε 4/12 τρίποντα στο ημίχρονο.

Η Φενέρ μπήκε διαφορετική στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε το 44-48 με τον Μότλεϊ, αφού οι Ιταλοί δεν έβρισκαν λύσεις. Ο 'Εντουαρντς έγραψε το 48-56 στο 29'. Η ομάδα του Ιτούδη δεν άφησε το... πόδι από το γκάζι και με τον Μπούκερ έκανε το 48-62 στο 31'. O Λουάου-Καμπαρό μείωσε σε 68-77 στο 38'. Ο Χέις-Ντέιβις έκανε το 68-81, φτάνοντας τους 22 πόντους και έδιωξε μακριά κάθε σκέψη ανατροπής για τους Ιταλούς.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-32, 48-58, 72-82

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το 35-19 στο 16', έγινε 48-58 στο 30' και κάπου εκεί η Φενέρμπαχτσε έδειξε πως δεν πρόκειται να χάσει το ματς. Επίσης σούταρε με 23/36 τρίποντα, ενώ πήρε πράγματα από πολλούς παίκτες της στο ματς, με τον Χέις-Ντέιβις να είναι ο μπροστάρης.

MVP: Ο Χέις-Ντέιβις είχε κέφια και τελείωσε το ματς με 22 πόντους, όντας πρώτος σκόρερ του ματς. Είχε και 5 ριμπάουντ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Καλάθης έδωσε σε άλλο ένα ματς λύσεις με 9 πόντους και 6 ασίστ. Καλός και ο Γκούντουριτς με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

«ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Πάνγκος είχε μόλις 3 πόντους με 1/4 σουτ και δεν βοήθησε. Περιμένουν πολλά παραπάνω από εκείνον στο Μιλάνο, όμως έχει το ελαφρυντικό ότι αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο και μένει να δούμε το πόσο σοβαρό είναι.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 1/6 τρίποντα του Λουάου-Καμπαρό που τα... έσπασε πίσω από το τρίποντο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Φενέρ είναι η κορυφαία ομάδα της Euroleague μέχρι τώρα και το απέδειξε σε άλλο ένα ματς, ενώ η Αρμάνι έκανε 6η σερί ήττα και βυθίζεται.