Βαλένθια - Ρεάλ 73-80: Έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες η «Βασίλισσα» με σούπερ Μούσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του ματς στο Fonteta κι εν τέλει επικράτησε της Βαλένθια με 73-80.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά του ματς στην έδρα της Βαλένθια, φτάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη regular season με πρωταγωνιστή τον Ντζάναν Μούσα, ο οποίος έκανε ματσάρα με 28 πόντους και 32 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο του ματς με τη Βαλένθια, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (11-21, 6') και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 19-31, σουτάροντας με 83% στο δίποντο (10/12), κατεβάζοντας 4 επιθετικά ριμπάουντ και έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τους Μούσα και Κορνελί που σημείωσαν από 10 πόντους έκαστος.

Στη συνέχεια ο Φαμπιάν Κοζέρ σκόραρε για το +16 (21-37), η Βαλένθια απάντησε με σερί 6-0 όμως οι Μαδριλένοι άντεξαν στην πίεση και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 31-41, παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ κόντρα στη Βαλένθια που σούταρε μόλις 2/10 τρίποντα. Ακολούθως η «Βασίλισσα» προηγήθηκε 40-56 ενώ η Βαλένθια βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ των Χάρπερ και Ράντεμπο για το 46-59 στο 30'.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν την τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 7-2 για το 53-61 υποχρεώνοντας τον Τσους Ματέο να καλέσει timeout. Ο Κλαβέρ με 2/2 βολές μείωσε σε 63-68 στο 37' ενώ τα back-to-back τρίποντα των Χάρπερ και Βαν Ρόσομ έκαναν το 71-74 στα τελευταία 63"! Παρ' όλα αυτά η Ρεάλ είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε, με τον Μούσα να διαμορφώνει το 71-78, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τους φιλοξενούμενους που επικράτησαν με 73-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 31-41, 46-59, 73-80.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε στην πίεση της Βαλένθια, είχε καλύτερες επιλογές στα τελευταία λεπτά και γενικώς, είχε τον έλεγχο του ματς σε όλη τη διάρκειά του.

MVP: Ο Ντζάναν Μούσα κουβάλησε επιθετικά τη Ρεάλ, σημειώνοντας 28 πόντους με 2/2 βολές, 10/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 28:15.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Γκάμπριελ Ντεκ έκανε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ ο Κορνελί πρόσθεσε 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

«ΑΔΥΝΑΜΟΣ» ΚΡΙΚΟΣ: Ο Κλέμεν Πρέπελιτς είχε 0/1 τρίποντο και 1 λάθος στα 8 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 13 επιθετικά ριμπάουντ της Ρεάλ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά του ματς και επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της, έχοντας καλύτερες επιλογές στο φινάλε.