Βιλερμπάν - Ζαλγκίρις 76-93: Σκληρό... καρύδι οι Λιθουανοί

Νίκος Καρφής
Η εντυπωσιακή Ζαλγκίρις επικράτησε με 93-76 στην έδρα της Βιλερμπάν και ανέβηκε στο 4-3 στη Euroleague.

Συνεχίζει να κάνει εξαιρετικά ματς στη Euroleague η Ζαλγκίρις. Oι Λιθουανοί επικράτησαν με 93-76 της Βιλερμπάν και πήγαν στο 4-3 στη βαθμολογία της διοργάνωσης. Στον αντίποδα οι Γάλλοι έπεσαν στο 3-4.

Για τους νικητές ο Ντίμσα ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, ενώ από την άλλη για τους ηττημένους 15 πόντους είχε ο Μάθιους. Oι Λιθουανοί τελείωσαν την αναμέτρηση με 22/24 βολές.

Το ματς

Ο Ντε Κολό δημιουργούσε προβλήματα στο ξεκίνημα του ματς στη Ζαλγκίρις και έκανε το 19-15 στο 7'. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το αποτέλεσμα δεκαλέπτου για το 24-22.

Η Ζαλγκίρις ανέβασε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Λεκαβίτσιους προηγήθηκε με 34-41. Ο Ντε Κολό το πήρε πάνω του και μείωσε σε 44-45 στο 18'. Ο Μπραζντέικις μίλησε στο τέλος του ημιχρόνου για το 46-50. Βιλερμπάν και Ζαλγκίρις Κάουνας είχαν από 4/9 τρίποντα στο ημίχρονο.

Ο Ντε Κολό σκόραρε για το 65-65, τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ ο Καουντί έκανε το 67-69 στο 30'. O Φάλ μείωσε σε 76-81 για τη Βιλερμπάν στο 37'. Ο Ουλάνοβας έγραψε το 76-85, δύο λεπτά πριν το τέλος. Οι Γάλλοι δεν γινόταν να επιστρέψουν μετά από αυτό.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 46-50, 67-69, 76-93

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ήταν εύστοχη στις βολές η Ζαλγκίρις με 22/24 βολές. Είχε 33 ριμπάουντ αντί 23 των Γάλλων, ενώ ο Ντίμσα ήταν το κρυφό χαρτί του Μακσβίτις.

MVP: Ο Ντίμσα ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους και πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λεκαβίτσιους βοήθησε πολύ και σταμάτησε στους 16 πόντους.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ομπασοχάν έπαιξε 15 λεπτά αλλά είχε μόλις δύο πόντους και δεν βοήθησε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Ζαλγκίρις είχε 22/24 βολές και έδειξ την ψυχραιμία της στον τομέα αυτό.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ζαλγκίρις δείχνει σκληρή φέτος και το 4-3 φανερώνει τη δουλειά που γίνεται, ενώ η Βιλερμπάν απέτυχε να προστατέψει την έδρα της.