Άλμπα Βερολίνου - Μπάγερν 77-79: Πήραν τον «εμφύλιο» οι Βαυαροί

Η Μπάγερν πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου, επικρατώντας με 77-79 και σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της στην EuroLeague.

Η Μπάγερν Μονάχου χρειάστηκε το... άστοχο σουτ του Τζαλίν Σμιθ στο φινάλε για να φύγει με το «διπλό» από το Βερολίνο, επικρατώντας της Άλμπα με 77-79.

Ο αγώνας

Η Μπάγερν Μονάχου βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Άλμπα και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Όγκουστιν Ρούμπιτ ευστόχησε πίσω από τα 6.75 για το 12-23, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 15-26. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους και ισορρόπησαν το ματς, ισοφαρίζοντας σε 34-34 με τον Σίκμα στο 15΄.

Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-45. Οι Βαυαροί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με τον Αντρέας Ομπστ να διαμορφώνει το 41-49 με 2/2 βολές ωστόσο η Άλμπα Βερολίνου απάντησε με σερί 13-0 για το 54-49 με το τρίποντο του Τζαλίν Σμιθ στο 25'!

Η αντίδραση της Μπάγερν ήταν άμεση, ανακτώντας το προβάδισμα με τον Οθέλο Χάντερ (54-55, 26') και κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 58-68. Η Άλμπα πίεσε και μείωσε σε 77-79 στα 45" για το φινάλε με τον Σμιθ! Ο Λούτσιτς αστόχησε σε τρίποντο, ο Σίκμα μάζεψε το ριμπάουντ, η μπάλα έφτασε στα χέρια του Σμιθ όμως αστόχησε στην προσπάθειά του να φέρει το ματς στα ίσα. Έτσι η Μπάγερν πανηγύρισε τη νίκη στην έδρα της Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-45, 58-68, 77-79.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάγερν είχε 18/23 βολές, ενώ η Άλμπα 10/19, ενώ οι Βαυαροί επέτρεψαν στην αντίπαλο της να ευστοχήσει σε 7 τρίποντα στα 20 που επιχείρησε.

MVP: Ρούμπιτ και Ομπστ είχαν από 14 πόντους και ήταν πρώτοι σκόρερ της Μπάγερν.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Σημαντικός Γουόλντεν με 12 πόντους και 6 ασίστ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Προσίδα έμεινε χαμηλά και είχε μόλις 2 πόντους σε 20 λεπτά που έμεινε στο ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η αστοχία της Άλμπα στις βολές, αφού τελείωσε με 10/19.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπάγερν ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις, αφού πήγε στο 2-5, ενώ τράβηξε κοντά της την Άλμπα που ενώ ξεκίνησε καλά στη Euroleague, δεν συνεχίζει ανάλογα.