Μπαρτσελόνα - Φενέρμπαχτσε 81-80: Της έσπασε το αήττητο

Η Μπαρτσελόνα υποχρέωσε τη Φενέρμπαχτσε στην πρώτη ήττα της στην εφετινή EuroLeague, επικρατώντας με 81-80 στο Palau Blaugrana. Ήθελε τρίποντο στο φινάλε η Φενέρ αλλά ο Μότλεϊ πήγε για το κάρφωμα.

Ο Νίκο Λαπροβίτολα κουβάλησε την Μπαρτσελόνα για τρία δεκάλεπτα κόντρα στη Φενέρμπαχτσε και η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε με 81-80, βάζοντας τέλος στο αήττητο των φιλοξενούμενων στην EuroLeague. H Φενέρ επέστρεψε από το -10 όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή ενώ ο Μότλεϊ πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση των Τούρκων με κάρφωμα, την ώρα που η ομάδα του έψαχνε τρίποντο, δίχως ενδεχομένως να υπολογίσει σωστά τον χρόνο που απέμενε για το φινάλε.

Ο αγώνας

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά στο Palau Blaugrana και προηγήθηκε 2-8 με τον Γουίλμπεκιν όμως η Μπαρτσελόνα ισορρόπησε άμεσα το ματς και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με τον Μάικ Τόμπι (11-10, 5'), κλείνοντας το δεκάλεπτο στο υπέρ της 21-19. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σούταρε 7/11 δίποντα και στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Τζόναθαν Μότλεϊ (10π., 4/4 δίπ.). Στη συνέχεια ο Βέσελι σκόραρε για το 25-21 όμως η Φενέρ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Νάιτζελ Χέιζ (28-29).

Πάντως η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 39-36, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Νίκο Λαπροβίτολα (15π., 4/6 τρίπ.). Οι Καταλανοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά τους, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με τις 2/2 βολές του Κάλινιτς (52-42) και με επιμέρους σκορ 23-13 στο τρίτο δεκάλεπτο, έκαναν το 62-49 στο 30'. Μάλιστα ο Γιοκουμπάιτις σκόραρε για το +15 (64-49, 31'). Ο Μπούκερ έριξε τη διαφορά στους 5 (74-69) ενώ ο Μαχμούτογλου ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 78-76 στα 55" για το φινάλε! Με τον δείκτη του σκορ στο 81-78 ο Μότλεϊ έκοψε τον Κάλινιτς στα 10", η Φενέρ ήθελε τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση, ο Γκούντουριτς βρήκε τον Μότλεϊ στα 3.8" και εκείνος πήρε τον διάδρομο και πήγε για... κάρφωμα για το τελικό 81-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 62-49, 81-80.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα άντεξε στην αντεπίθεση της Φενέρμπαχτσε και το επιμέρους 19-31, φτάνοντας στη νίκη σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

MVP: Ο Νίκο Λαπροβίτολα ήταν κομβικός με 26 πόντους και 7 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάικ Τόμπεϊ βοήθησε την Μπαρτσελόνα με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Κάρσεν Έντουαρντς έμεινε στους 2 πόντους με 1/3 σουτ και 2 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα μόλις 5 τρίποντα της Φενέρ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπαρτσελόνα έδειχνε να ελέγχει το ματς όμως η Φενέρμπαχτσε έκανε την ύστατη προσπάθεια στο φινάλε, δίχως όμως να ολοκληρώσει το comeback.