Ρεάλ - Βίρτους 92-95: Θρίαμβος μέσα στη Μαδρίτη

Η Βίρτους Μπολόνια έφυγε με το «διπλό» από τη Μαδρίτη, επικρατώντας της Ρεάλ με σκορ 92-95!

Η Βίρτους Μπολόνια πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο WiZink Center, επικρατώντας της Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 92-85.

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, ο οποίος παρεμπιπτόντως χειροκροτήθηκε πριν από το τζάμπολ προηγήθηκε με 15 πόντους στο 33' (67-82) όμως είδε τη Ρεάλ να επιστρέφει, μειώνοντας σε 91-93 στα 14". Παρ' όλα αυτά, οι Ιταλοί κράτησαν το προβάδισμα και πανηγύρισαν τεράστια νίκη στη Μαδρίτη.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Κορνελί, Χεζόνια και προηγήθηκε 21-14 στο 9', κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο WiZink Center κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια στο υπέρ της 24-18. Μάλιστα ο Κορνελί ευστόχησε σε νέο τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 30-20 στο 11'.

Η Βίρτους δεν επέτρεψε στους Μαδριλένους να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Αλεσάντρο Παγιόλα μείωσε σε 32-29 ενώ ο Ντάνιελ Χάκετ έκανε το 40-38 στο 1:35 για το τέλος του ημιχρόνου. Παρ' όλα αυτά, η Ρεάλ άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-41 έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Μάριο Χεζόνια και σουτάροντας με 46% στο τρίποντο (5/11). Η συνέχεια ανήκε στη Βίρτους που βρήκε ρυθμό στην επίθεση, πέτυχε 27 πόντους στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 64-68 στο 30'!

Μάλιστα ο Μαμ Τζαϊτέ σκόραρε για +15 (67-82) στα 7' για το φινάλε! H «Βασίλισσα» έκανε την ύστατη προσπάθεια μειώνοντας σε 83-87 με τον Ντεκ όμως ο Τεόντοσιτς πέτυχε μεγάλο καλάθι για το 83-89 στα 61" για το τέλος. Το γκολ-φάουλ του Γιαμπουσέλε έκανε το 88-91 στα 29.8" ενώ ο Χεζόνια σκόραρε για τρεις και μείωσε σε 91-93 στα 14"! Ο Τεόντοσιτς πήγε στις βολές στα 7.7" για το 91-95 ενώ η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο πανηγύρισε το μεγάλο διπλό στη Μαδρίτη, επικρατώντας με το τελικό 92-95.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-41, 64-68, 92-95.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βίρτους έκανε επιμέρους 19-27 στο τρίτο δεκάλεπτο όπου πήρε το προβάδισμα και το διατήρησε ως το φινάλε. Η Ρεάλ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους στο 33', προσπάθησε στο φινάλε όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

MVPs: Ο Ισμαέλ Μπακό σημείωσε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ ενώ ο Ίφε Λούντμπεργκ ήταν πρώτος σκόρερ της Βίρτους με 18 πόνουτς, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μίλος Τεόντοσιτς σκόραρε 14 πόντους, μεταξύ αυτών ένα καθοριστικό καλάθι για το 83-89 στα 61" για το τέλος.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Σέρχιο Γιουλ είχε 0/6 σουτ σε 19'.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Βίρτους επέστρεψε από το -10 στη δεύτερη περίοδο, προηγήθηκε με +15 στο 31' κι εν τέλει, πέτυχε την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη της.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 18 επιθετικά ριμπάουντ της Ρεάλ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Εμφατική νίκη για τη Βίρτους που έδειξε χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε στη νίκη επί της Ρεάλ.