Ζαλγκίρις - Μπαρτσελόνα 73-72: Η πρώην... σκότωσε τον Σάρας

Νίκος Καρφής
Η Ζαλγκίρις άντεξε κόντρα στη Μπαρτσελόνα και πήρε μια μεγάλη νίκη (73-72) κόντρα στον πρώην προπονητή της, Σάρας Γιασικεβίτσιους.

Μετά από ένα ματς-θρίλερ η Ζαλγκίρις έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στη Μπαρτσελόνα με 73-72 και πήγε στο 2-2, πιάνοντας τους Καταλανούς. Ο Σατοράνσκι είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στους Καταλανούς, αλλά κλείστηκε στη γωνία και του έμεινε η μπάλα στα χέρια. Στο ματς τραυματίστηκε ο Αμπρίνες και αποχώρησε.

Για τους νικητές ο Έβανς είχε 18 πόντους, ενώ ο Ουλανόβας με τον Σμιτς είχαν από 15 πόντους. Από την άλλη 12 είχε ο Βέσελι και από 10 μέτρησαν οι Χίγκινς, Γιοκουμπάιτις και Σατοράνσκι.

Το ματς

O Oυλανόβας δημιουργούσε πολλά προβλήματα στο ξεκίνημα του ματς στη Μπαρτσελόνα και έκανε το 11-8 στο 5', φτάνοντας τους 7 πόντους. Ο Τόμπι βρήκε λύσεις κοντά στη ρακέτα για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους και σκόραρε για το 16-14, με τον Γιοκουμπάιτις να διαμορφώνει το 20-19 με τρίποντο στο τέλος της περιόδου

Η Ζαλγκίρις συνέχισε να κάνει δύσκολη τη ζωή της Μπαρτσελόνα, με τον Σμιτς να κάνει το 33-27 με τρίποντα στα μέσα της περιόδου. Οι Καταλανοί δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν, με τους Λιθουανούς να το εκμεταλλεύονται και να πηγαίνουν στο +9 στο ημίχρονο (44-35). Με 5/11 τρίποντα σούταραν οι γηπεδούχοι, ενώ 3/9 μέτρησαν οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Χίγκινς με ένα παλικαρίσιο καλάθι μείωσε σε 50-44 στο 25', ενώ η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμούς και πήγε στο 50-51 χάρη στον Γιοκουμπάιτις στο 28'. O Γιοκουμπάιτις έβαλε μπροστά τη Μπαρτσελόνα για το 67-68, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Κάλινιτς έκανε το 69-70 στο 38', όμως ο Μπουτκεβίτσιους έκανε το 72-70 στα 26 δευτερόλεπτα. Ο Έβανς με 1/2 βολές έκανε το 73-70 στα 15 δευτερόλεπτα, με τον Λαπροβίτολα να μειώνει σε 73-72. Ο Έβανς έκανε λάθος και ο Σατοράνσκι είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του αλλά του έμεινε η μπάλα στα χέρια του.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-35, 55-56, 73-72

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Σατοράνσκι δεν πρόλαβε να σουτάρει καν στη τελευταία φάση και η νίκη πήγε στη Ζαλγκίρις. Η Μπάρτσα σούταρε με 6/19 τρίποντα.

MVP: Ο Έβανς είχε 18 ποντους και 4 ασίστ, όντας πρώτος σκόρερ των νικητών και συνέχισε τις μεστές του εμφανίσεις.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Σμιτς και Ουλανόβας μέτρησαν από 15 πόντους και ήταν καθοριστικοί.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Κάλινιτς έπαιξε 29 λεπτά, αλλά έμεινε χαμηλά στους 4 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 10/11 βολές της Μπαρτσελόνα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ζαλγκίρις έδειξε για άλλη μια φορά τα δόντια της για να πάει στο 2-2, ενώ η Μπαρτσελόνα προβλημάτισε και γνώρισε τη δεύτερη ήττα της.