Μπασκόνια - Ερυθρός Αστέρας 92-75: Συνεχίζουν αήττητοι οι Βάσκοι

Ο Ερυθρός Αστέρας ζόρισε την Μπασκόνια για τρία δεκάλεπτα όμως οι Βάσκοι έκαναν επιμέρους σκορ 33-18 στην τέταρτη περίοδο και επικράτησαν με 92-75, κάνοντας το 3-0 στην EuroLeague και αφήνοντας τους Σέρβους δίχως νίκη στη regular season. Μεγάλη εμφάνιση και 30άρα από τον Χάουαρντ!

Η Μπασκόνια διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στην EuroLeague αφού μετά από τις νίκες επί της Βαλένθια και της Παρτίζαν, επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 92-75 στη Fernando Buesa Arena και ανέβηκε στο 3-0 στην κατάταξη.

Οι Βάσκοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου σημείωσαν 33 πόντους και έφτασαν στη νίκη, ρίχνοντας τον Ερυθρό Αστέρα στο 0-3. Ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους, τελειώνοντας το ματς με 30 πόντους και 7/12 τρίποντα!

Οι Σέρβοι πάντως ήταν εκείνοι που είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 23-24 με μπροστάρηδες τους Μπεν Μπέντιλ και Λούκα Μίτροβιτς που πέτυχαν μαζί τους 19 πόντους των «ερυθρόλευκων».

Η Μπασκόνια προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια όμως ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 42-47, βρίσκοντας λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (6/10 τρίπ.) και κατεβάζοντας 7 επιθετικά ριμπάουντ. Ακολούθως οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους, δέχτηκαν μόνο 10 πόντους στην τρίτη περίοδο και πήραν κεφάλι στο σκορ με 59-57 στο 30'.

Ο εντυπωσιακός Χάουαρντ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 75-64 στα 4:50 για το φινάλε ενώ η ομάδα του Τζοάν Πενιαρόγια έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 92-75.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην τέταρτη περίοδο και το επιμέρους 33-18 της Μπασκόνια.

O MVP: Ο Μάρκους Χάουαρντ κουβάλησε επιθετικά τους Βάσκους σημειώνοντας 30 πόντους με 5/7 βολές, 2/4 δίποντα, 7/12 τρίποντα και 3 ριμπάουντ στα 24:27 που έμεινε στο παρκέ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τζέιλεν Άνταμς έμεινε στους 3 πόντους με 1/4 σουτ ενώ έκανε 2 λάθη σε 19'.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάριους Τόμπσον βοήθησε τους νικητές με 18 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η ματσάρα του Χάουαρντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 19/36 τρίποντα της Μπασκόνια.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ανταγωνιστικός μέχρι την τέταρτη περίοδο όμως οι Βάσκοι σούταραν με 53% στο τρίποντο, έχοντας συνολικά 19 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6μ.75.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 42-47, 59-57, 92-75.