Βίρτους - Μονακό 66-83: Της χάλασε το πάρτι επιστροφής (vid)

Η Μονακό έφυγε με το διπλό από την Μπολόνια, επικρατώντας της Βίρτους με σκορ 66-83 στην επιστροφή των Ιταλών στην EuroLeague έπειτα από το 2007-08.

Η Βίρτους Μπολόνια επέστρεψε φέτος στην EuroLeague βάζοντας ξανά την Basket City στην ελίτ ωστόσο η Μονακό χάλασε το... πάρτι των Ιταλών, επικρατώντας με σκορ 66-83, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μάικ Τζέιμς. Οι Μονεγάσκοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα τους στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στην εύκολη νίκη.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο στην Μπολόνια (18-18, 10'), εκεί όπου η Βίρτους σούταρε 7/8 δίποντα (87%) κόντρα στη Μονακό που ήταν άστοχη πίσω από τα 6.75 (1/6 τρίπ.).

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 7-0 για το 18-25 με 2/2 βολές του Μάικ Τζέιμς ενώ ο Τζαρόν Μπλόσομγκεϊμ σκόραρε για το +9, κάνοντας το 23-32 στο 15'. Εξάλλου οι Μονεγάσκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-40, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Μάικ Τζέιμς.

Ακολούθως ο Τζέιμς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα για το 43-54 στο 27' για τη Μονακό που βρήκε ρυθμό στην επίθεση για το 45-63 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Η Βίρτους προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο η ομάδα του Σάσα Ομπραντόβιτς κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 66-83..

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μονακό έκανε επιμέρους σκορ 11-23 στην τρίτη περίοδο, μετατρέποντας το... εύθραυστο 34-40 του ημιχρόνου σε 45-63 στο 30', κλειδώνοντας την πρώτη νίκη στην EuroLeague.

MVP: Ο Μάικ Τζέιμς κουβάλησε τη Μονακό στην Μπολόνια, σημειώνοντας 26 πόντους με 6/7 βολές, 7/9 δίπποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 32:59.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Άλφα Ντιαλό είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ ενώ ο Έλι Οκόμπο πρόσθεσε 13 πόντους με 3/5 τρίποντα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μάρκο Μπελινέλι έμεινε στους 2 πόντους με 1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα και 1 ασίστ σε 13'.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι της Βίρτους στην επιστροφή της ομάδας τους στην EuroLeague.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μονακό πραγματοποίησε σπουδαίες κινήσεις το καλοκαίρι με σκοπό να παραμείνει στο τοπ επίπεδο στην EuroLeague. Απόψε έκανε ιδανική αρχή στην έδρα της Βίρτους.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-40, 45-63, 66-83.