Βιλερμπάν - Αρμάνι 62-69: Νίκη στη Γαλλία με «βόμβες» Μπάρον και Πάνγκος (vid)

Ο Κέβιν Πάνγκος μετρούσε 0/7 σουτ πίσω από τα 6μ.75 ως το 39' όμως ευστόχησε στο πιο μεγάλο τρίποντο της Αρμάνι που επικράτησε της Βιλερμπάν με σκορ 62-69 στην πρεμιέρα της EuroLeague.

Το καλεντάρι της πρεμιέρας στην EuroLeague έστειλε την Αρμάνι Μιλάνο στη Γαλλία για την αναμέτρηση με τη Βιλερμπάν. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με τον Ντε Κολό (62-61) όμως τα back-to-back τρίποντα των Μπάρον και Πάνγκος έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Μάλιστα ο Πάνγκος έκανε το 62-67 στα 54" ενώ ως εκείνο το σημείο μετρούσε 0/7 τρίποντα!

Ο αγώνας

Η Βιλερμπάν βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της ενώ ο Ιβ Πονς σκόραρε για το +15 των πρωταθλητών Γαλλίας, κάνοντας 20-5 στο 7'! Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 23-14 κόντρα στην Αρμάνι που ήταν άστοχη πίσω από τα 6μ.75 (1/5 τρίπ.) και έκανε 5 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Στη συνέχεια το Μιλάνο προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 35-31 με τον Νικολό Μέλι στο 15' όμως η Βιλερμπάν άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 44-41.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες των Μέλι και Μπίλι Μπάρον όμως οι Γάλλοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα. Στις αρχές της τρίτης περιόδου η Αρμάνι πέτυχε τέσσερις σερί πόντους με τους Χολ, Τόνουτ για το 44-45. Ο Λάιτι ισοφάρισε σε 49-49 ωστόσο οι Ιταλοί ξέφυγαν με 49-56 με τον Κάιλ Χάινς και προηγήθηκαν με 54-56 στο 30'.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Αμίν Νουά μείωσε σε 60-61 ενώ ο Ντε Κολό έβαλε τη Βιλερμπάν στη θέση του οδηγού για το 62-61 στο 1:53 για το τέλος από την γραμμή των βολών!

Παρ' όλα αυτά ο Κέβιν Πάνγκος που ως εκείνο το σημείο μετρούσε 0/7 τρίποντα το πήρε πάνω του στο φινάλε. Με τον δείκτη του σκορ στο... εύθραυστο 62-64, ο Αμερικανός ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 62-67 στα 54" για το φινάλε! Οι Ιταλοί είχαν καλύτερες επιλογές κι εν τέλει έφτασαν στη νίκη με το υπέρ τους 62-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-41, 54-56, 62-69.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Αρμάνι είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε, βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ και πανηγύρισε τη νίκη.

Ο MVP: Ο Μπίλι Μπάρον κουβάλησε επιθετικά την Αρμάνι, σημειώνοντας 18 πόντους με 4/4 τρίποντα, 4 ριμμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νικολό Μέλι πρόσθεσε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Άντονι Πολάιτ είχε 2 ριμπάουντ σε 6'.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το μοναδικό τρίποντο του Πάνγκος στο ματς ήλθε έπειτα από το αρχικό 0/7 στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι δυο ομάδες έκαναν από 17 λάθη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Αρμάνι γλίτωσε τα χειρότερα χάρη στην προσωπικότητα των Μπάρον, Μέλι και παίζοντας καλύτερα στα τελευταία λεπτά.