Εφές - Μακάμπι 87-81: Η Αναντολού τη νίκη, οι Ισραηλινοί την προσπάθεια (vids)

Γιώργος Κούβαρης
Η Αναντολού Εφές επικράτησε της Μακάμπι με 87-81 και κατέκτησε την 3η θέση στο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» στο ΟΑΚΑ. Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να επιστρέψουν από το -24 αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα καθώς έφτασε να προηγείται και με +24 πόντους (58-34) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου έχοντας τον Μίτσιτς σε εξαιρετική κατάσταση (18π.).

Η Μακάμπι ναι μεν είχε πάθει μπλακ άουτ στην δεύτερη περίοδο έχοντας δεχθεί 38 πόντους στο σύνολο (!!) ωστόσο στη συνέχεια κατάφερε να βρει ισορροπία και στις δύο πλευρές του παρκέ και χάρη στους Μπόλντγουιν (20π.), Μάρτιν (11π.) και Πόιθρες (10π.) να «ψαλιδίσει» τη διαφορά, να γυρίσει το ματς, χωρίς ωστόσο να ολοκληρώσει και τη μεγάλη ανατροπή.

Το ματς

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να άλλαζαν συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ. Από πλευράς Εφές τρεις παίκτες ήταν εκείνοι που έκαναν την διαφορά (Μίτσιτς, Κλάιμπερν, Μπομπουά) ενώ και οι δύο ομάδες χρησιμοποιούσαν περισσότερο άμυνες «ζώνης». Στον αντίποδα οι Μπόλντγουιν και Κόλσον προσπαθούσαν να κρατήσουν τις ισορροπίες στο ματς και κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Μακάμπι στο μικρότερο δυνατό προβάδισμα (20-21).

Βέβαια στην δεύτερη περίοδο ήρθαν τα πάνω κάτω καθώς η Εφές θύμισε την... Εφές της 3ης περιόδου από το ματς με τον Παναθηναϊκό. Έσφιξε στην άμυνα, κυκλοφόρησε καλύτερη την μπάλα στην επίθεση και με τον Βασίλιε Μίτσιτς να σκοράρει με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο πραγματοποίησε αρχικά επιμέρους 17-7 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 37-28 στο 15' ενώ λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (58-36) είχε στείλει την διαφορά στο +24 (58-34) αυξάνοντας το επιμέρους στο 38-13!

Οι Μ' Μπαγιέ και Αρνά ήταν οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και πήραν τη σκυτάλη από τον Σέρβο γκαρντ. Η Εφές είχε στο πρώτο ημίχρονο 11/17 δίποντα, 7/16 τρίποντα και 15/18 βολές, ενώ η Μακάμπι μόλις 4/13 τρίποντα και επτά ριμπάουντ λιγότερα (20-13). Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς η τουρκική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να διατηρεί την διαφορά στο +20 (63-43).

Παρόλα αυτά η Μακάμπι δεν άφησε την Εφές να ξεφύγει περισσότερο το σκορ. Εκμεταλλευόμενη δύο συνεχόμενα αντιαθλητικά φάουλ των παικτών του Αταμαν, ξεκίνησε με σερί 6-0 για το 63-49 το οποίο μετατράπηκε σε επιμέρους σκορ 18-5 με αποτέλεσμα να «ψαλιδίσει» τη διαφορά στους επτά πόντους (68-61) και να επιστρέψει δυναμικά στο ματς. Οι Ισραηλινοί έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο χάρη στην καλή τους άμυνα και «έβγαλαν» πολλές φάσεις για highlight, κυρίως με τους Τζος Νίμπο και Τζαρέλ Μάρτιν. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 72-63 υπέρ της Εφές και αν μη τι άλλο έδωσε... νέο ενδιαφέρον ενόψει της τελικής ευθείας του αγώνα.

Αν και η διαφορά επέστρεψε στο +13 για την Αναντολού Εφές (81-68 στο 36') οι παίκτες του Όντεντ Κάτας έκαναν την προσπάθειά τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι μειώνοντας αρχικά στους 8 πόντους (81-73 στο 37') και στη συνέχεια στους 6 πόντους (83-75 στο 1:14 πριν από τέλος) και στα δύο καλάθια (85-81 στα 35''). Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν ήταν εκείνος που είχε πάρει από το χέρι την Μακάμπι σ' εκείνο το χρονικό σημείο ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει έως και την ολοκληρωτική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 58-36, 72-63, 87-81.