Next Generation Belgrade: Νέα νίκη με ανατροπή για την ομάδα του Σπανούλη στο Βελιγράδι

Η U18 Next Generation Select Team του κόουτς Σπανούλη κατάφερε με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο να ανατρέψει την εικόνα του ματς και να επικρατήσει (83-82) της Βιλερμπάν στο τουρνουά του Βελιγραδίου.

Νέα νίκη και μάλιστα με ανατροπή για τους επίλεκτους του κόουτς Σπανούλη. Με την εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου, η Next Generation Select Team άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στη Βιλερμπάν με 83-82.

Οι Γάλλοι είχαν καλύτερο ξεκίνημα και έκλεισαν το πρώτο μισό με το 35-44 υπέρ τους. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Σπανούλη με επιμέρους 17-15 στο τρίτο δεκάλεπτο και 31-23 στο τέταρτο, πήρε την νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους επίλεκτους ο Πιετρούς με 17 πόντους, ακολούθησε ο Πέριν με 12, ενώ ο Αλέξανδρος Σαμονούροβ έκλεισε τον αγώνα με 10 πόντους. Είχε 3/3 δίποντα,1/3 τρίποντα και 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ! Ήταν, μάλιστα, από τα πρόσωπα που βοήθησαν στην ανατροπή.

Για την Βιλερμπάν την προσπάθεια οδήγησε ο Χουινσου με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 35-44, 52-59, 83-82.