Ολυμπιακός-Μονακό: 20-0 σερί οι Μονεγάσκοι στην 2η περίοδο και επιμέρους 30-12

Η Μονακό ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού στην 2η περίοδο έχοντας πραγματοποιήσει ένα φοβερό σερί 20-0!

Αν και ο Ολυμπιακός είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ με 10 πόντους διαφορά (16-6 στο 8') στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το παιχνίδι είχε τελείως διαφορετική εξέλιξη!

Η Μονακό πραγματοποίησε επιμέρους 30-12 κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα στο +12 (40-28).

Και να 'ταν μόνο αυτό; Στο μεσοδιάστημα είχε 20-0 σερί με το οποίο μετέτρεψε το 21-15 υπέρ του Ολυμπιακού σε... 21-35! Κατά τη διάρκεια του σερί η ομάδα του Πριγκιπάτου είχε 8/8 εντός παιδιάς ενώ οι «ερυθρόλευκοι» 0/5 σουτ και 5 λάθη!

Εκείνος που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στην ελληνική ομάδα ήταν ο Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος είχε στο πρώτο ημίχρονο 13 πόντους με 5/7 δίποντα και 1/3 τρίποντα,.