Μακάμπι - Φενέρ 85-76: Νίκησε η Μακάμπι και παίζει με τη Ρεάλ για την πρόκριση στο Final 4

Η Μακάμπι υπέταξε τη Φενέρμπαχτσε με 85-76, τερμάτισε στην πέμπτη θέση και θα παίξει με μειονέκτημα έδρας με τη Ρεάλ στη μάχη για την πρόκριση στο Final 4.

Η Μακάμπι παρατάχθηκε κόντρα στην αδιάφορη βαθμολογικά Φενέρμπαχτσε γνωρίζοντας εξ αρχής ότι το μεταξύ τους αποτέλεσμα στο Τελ Αβίβ θα έκρινε τον αντίπαλό της στα playoffs της EuroLeague, όπως συνολικά τα δυο ζευγάρια που εκκρεμούσαν για να σχηματιστεί το bracket των προημιτελικών.

Εν τέλει, η «ομάδα του λαού» επικράτησε με 85-76 στον εξ αναβολής αγώνα για την 23η αγωνιστική και θα διεκδικήσει την πρόκριση στο Final 4 με μειονέκτημα έδρας απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης. Όσον αφορά την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με ρεκόρ 10-18.

Ο αγώνας

Το δίδυμο των Ρέινολντς, Ζίζιτς κουβάλησε επιθετικά τη Μακάμπι στα πρώτα λεπτά του ματς με τη Φενέρμπαχτσε, εκεί όπου η «ομάδα του λαού» έχασε με τραυματισμό τον Τζέιμς Νάναλι ο οποίος όμως πάτησε ξανά παρκέ μετά από λίγο. Η Μακάμπι σούταρε με 50% στο δίποντο (5/10) και μοίρασε 7 ασίστ στην πρώτη περίοδο που βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες (21-21, 10'), την ώρα που η Φενέρμπαχτσε είχε ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Ντέβιν Μπούκερ.

Ακολούθως ο Ισμέτ Ακπινάρ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (31-32, 15') ωστόσο η Μακάμπι απάντησε με σερί 6-0 και τελικά, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-43, βελτιώνοντας τα ποσοστά της στο τρίποντο (8/16) και παίρνοντας σημαντικούς πόντους από τον Νάναλι. Μάλιστα ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το +7 των Ισραηλινών (52-45, 23') που έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 66-62.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Ακπινάρ έφερε το ματς στα ίσια με τρίποντο (69-69) ενώ ο Ακίλε Πολονάρα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, κάνοντας το 69-71 στο 32:50! Παρ' όλα αυτά, η Μακάμπι πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ και ο Ουίλμπεκιν σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 83-75 στο 38'! Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 85-76 και πλέον έχουν μπροστά τους τις «μάχες» με τη Ρεάλ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην αντίδραση της Μακάμπι όταν η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 69-71 στο 33' με τον Πολονάρα. Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες επιλογές στο φινάλε κι έφτασαν στη νίκη.

MVPs: Ο Τζέιμς Νάναλι (19π., 7ριμπ.) και Σκότι Ουίλμπεκιν (14π., 6ασ., 5κλ.) ήταν κομβικοί για τη Μακάμπι.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άντε Ζίζιτς έκανε τη διαφορά στο ζωγραφιστό με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μάρκο Γκούντουριτς τελείωσε το ματς με 2/9 σουτ εντός πεδιάς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 17 λάθη της Φενέρμπαχτσε.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Φενέρμπαχτσε είχε επικρατήσει με 90-79.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μακάμπι μπήκε αποφασισμένη να κερδίσει το ματς. Οι Ισραηλινοί είχαν από την αρχή τον έλεγχο και πλέον σκέφτονται τα ματς με τη Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 45-43, 66-62, 85-76.