Εφές - Μπάγερν 81-76: «Αγκαλιά» με την 5η θέση οι Τούρκοι

Η Αναντολού Εφές (16-11) λύγισε με 81-76 την Μπάγερν Μονάχου (13-14) και πλησιάζει στην εξασφάλιση της 5ης θέσης στην κανονική περίοδο της Euroleague. Οριστικά στην 8η θέση οι Βαυαροί.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Τούρκοι πραγματοποίησαν δυνατό ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 14-6 μόλις στο τέταρτο λεπτό. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι όμως ισορρόπησαν το ματς και μείωσαν στον πόντο (20-19, 7') με τρίποντο του Γιάραμαζ. Παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 28-21, με τους Μοερμάν και Λάρκιν να τραβούν κουπί επιθετικά και να κάνουν την διαφορά. Η ανωτερότητα της Εφές συνέχισε να υφίσταται κι ο Σιμόν με τρίποντο έστελνε την ομάδα του στο +12 (35-23, 13'). Λίγο όμως μια μικρή χαλάρωση των παικτών του Αταμάν κι η αμυντική άνοδος των αντιπάλων τους, έφεραν το σκορ στο 44-39 στην λήξη του ημιχρόνου, κρατώντας ανοικτούς λογαριασμού ενόψει της επανάληψης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εφές μπήκε αποφασιστικά με τρίποντο του Σιμόν (47-39, 21'), αλλά η Μπάγερν δεν θα τα παρατούσε εύκολα (51-49, 24') με τον Τζέντοβιτς να απαντά από την περίμετρο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αντιστέκονται (55-52, 26') κι όσο οι παίκτες του δεν μπορούσαν να αναπτύξουν ουσιώδες προβάδισμα (59-57, 28'), ο Αταμάν έδειχνε ανήσυχος. Μόερμαν για τρεις και Άντερσον από την ρακέτα έγραφαν το 64-59, με τον Τόμας να απαντά άμεσα για το 64-62 (29') από απόσταση. Η Εφές μπήκε στην τελευταία περίοδο με ένα +5 (67-72), το οποίο πάντως δεν έμοιαζε με σκορ ασφαλείας, αφού οι Γερμανοί δεν λύγιζαν εύκολα.

7' πριν το φινάλε, ο Σίνγκλετον σκόραρε από κοντά για το 70-62, με την Εφές να έχει μια ελαφριά υπεροχή λόγω της άμυνας της. Ο Άντερσον επανέφερε σε κομβικό σημείο το +8 (75-67, 36') των Τούρκων κι ακολούθως ο Μπράιαντ δημιουργούσε διψήφια διαφορά (77-67). 2' πριν το τέλος, ο Σίσκο μείωσε σε 79-72, εντούτοις η Εφές δεν αγχώθηκε επί της ουσίας, αφού ανανέωνε διαρκώς επιθέσεις μέσω επιθετικών ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να ροκανίζει το χρόνο και να οδηγεί - δίχως να σκοράρει - το ματς εκεί που θέλει.

Στα 34.1'', ο Χάντερ κάρφωσε για το 79-75 και δέκα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Λάρκιν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 81-75 κι ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 44-39, 67-62, 81-76.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Τα επιθετικά ριμπάουντ στο φινάλε καθώς και μερικές καλές άμυνες έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Εφές σε ένα παιχνίδι λεπτομερειών.

Ο MVP: Ο Λάρκιν με 20 πόντους, 4 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 33'. Κουβάλησε επιθετικά την Εφές.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Κακό ματς από τον Λούτσιτς (8π., 2/9 σουτ) που ήταν αρκετά άστοχος.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Σπουδαίο ματς από Μοερμάν (17π., 6ριμπ., 3/4 τριπ.) και Σιμόν (13π., 3/5 τριπ.) που εκτέλεσαν από την περιφέρεια την Μπάγερν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ματς με ελάχιστα λάθη. Εφές και Μπάγερν έκαναν από 8 η κάθε μια, μόλις 16 συνολικά στο ματς.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Εφές βρίσκεται πια πολύ κοντά στην 5η θέση, ενώ η Μπάγερν είναι οριστικά 8η.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Εφές θα μπορούσε να ξεμπερδέψει πιο εύκολα, αλλά η Μπάγερν δεν έδειχνε διάθεση να τα παρατήσει. Στο τέλος νίκησε η πιο ψύχραιμη ομάδα.