Εφές - Άλμπα 87-77: Πέρασε στην πέμπτη θέση με ανατροπή και σόου Λάρκιν (vid)

Η Αναντολού Εφές κατάφερε να επιστρέψει από το -15 (19-34) που βρέθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και να επικρατήσει της Άλμπα με 87-77 περνώντας στην πέμπτη θέση της κατάταξης με κομβικό Λάρκιν.

Οι παίκτες του Αταμάν δεν... τρόμαξαν όταν βρέθηκαν να κυνηγούν την Άλμπα στην Κωνσταντινούπολη για την 33η αγωνιστική της EuroLeague. Έκαναν την αντεπίθεση με πρωταγωνιστή τον Σέιν Λάρκιν και έδωσαν στον απόντα Μίτσιτς τα... χαμόγελα της πέμπτης θέσης!

Ο αγώνας

H Άλμπα ξεκίνησε δυναμικά το ματς και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Εφές πήρε το προβάδισμα με 10-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, το οποίο μετατράπηκε σε 4-16 από τον Τίμαν στο 6΄. Το μπαράζ τριπόντων συνεχίστηκε από Σμιθ και Λάρκιν (12-22) με την Εφές να κλείνει το δεκάλεπτο έχοντας μειώσει στους 8 (16-24).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Λάρκιν έφτασε τους Τούρκους στο 19-24, ωστόσο οι προσπάθειες του Μάοντο Λο σε σκοράρισμα και δημιουργία έφεραν το +15 (19-34) για τους φιλοξενούμενους. Πλάις και Άντερσον έδωσαν τις λύσεις που έψαχνε η ομάδα του Αταμάν και ο Μπράιαντ έδωσε νέα αφετηρία στο παιχνίδι (36-36) 1'21'' πριν το ημίχρονο. Το σουτ του Μάτισεκ στα 46 δευτερόλεπτα ήταν και αυτό που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 36-39.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, ο Ντάνστον έβαλε μπροστά την Εφές (41-39) ενώ συνέχισαν χέρι-χέρι, αλλά ένα γρήγορο σερί 7-0 των Γερμανών τους έφερε και πάλι στο +6 (46-52). Οι γηπεδούχοι είχαν το δικό τους διάστημα και με κύριο πρόσωπο τον Λάρκιν και το τρίποντο του Μοερμάν έφτασαν στο 54-52 στο 27ο λεπτό. Στα 55'' πριν την λήξη του δεκαλέπτου, ο Λάρκιν ανέβασε για πρώτη φορά την Εφές στο +8 (62-54) με την καθοριστική περίοδο να ανοίγει με το 62-57.

Εκεί, στα καλάθια της Εφές, η Άλμπα είχε τις απαντήσεις και συνέχισε να απειλεί και να διατηρείται κοντά στο σκορ (66-64 στο 33'). Το 70-64 στο 34' έγινε 70-69 από τον Λο ένα λεπτό αργότερα με τα τρίποντα να επιστρέφουν ξανά στο παιχνίδι στο σόου του Λάρκιν (78-73). Η συνέχεια γράφτηκε για... έναν και οι Τούρκοι πήραν την νίκη με 87-77.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 36-39, 62-57, 87-77

ΠΟΎ ΚΡΊΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στις απαντήσεις που είχε η Εφές κάθε φορά που έβλεπε την Άλμπα να παίρνει το προβάδισμα (ακόμα και με 15 πόντους), αλλά και στην μεγάλη... τρίποντη παράσταση του Λάρκιν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

O MVP: Σέιν Λάρκιν που αγωνίστηκε 37:15 και σκόραρε 28 πόντους (6/11 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα για 36 βαθμούς στην αξιολόγηση.

Ο ΑΦΑΝΉΣ ΉΡΩΑΣ: Τόσο ο Μοερμάν (13π.), όσο και ο Μπράιαντ (14π.) που σημείωσαν κρίσιμα καλάθια για την Αναντολού.

Ο ΑΔΎΝΑΜΟΣ ΚΡΊΚΟΣ: Ζούσμαν και Μάτισεκ που δεν έδωσαν τις βοήθειες που ήθελε η Άλμπα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Μπράιν Ντάνστον κατάφερε να ξεπεράσει... τον ίδιο του τον εαυτό και διεύρυνε την κυριαρχία του ως ο κορυφαίος μπλοκέρ της Euroleague φτάνοντας το milestone των 300.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα πολλά λάθη και των δύο (14 και 9), η διαφορά στην αξιολόγηση, το γεγονός πως 6 από τα 9 τρίποντα της Εφές ήρθαν από τον Λάρκιν.

ΤΟ ΣΧΌΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Σημαντική νίκη για την Εφές που έπιασε την Μακάμπι και έχοντας την υπεροχή στην ισοβαθμία πέρασε στην πέμπτη θέση. Η Άλμπα από την άλλη έμεινε... στην προσπάθεια.

TΊ ΈΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΏΤΟ ΓΎΡΟ: Η Εφές είχε περάσει εύκολα από το Βερολίνο με 90-63 και πλέον διπλασίασε τα ροζ φύλλα αγώνα.