Μακάμπι - Βιλερμπάν 94-73: Στα playoffs και μαθηματικά η «ομάδα του λαού» (vid)

Η Μακάμπι επικράτησε της Βιλερμπάν με σκορ 94-73 και εξασφάλισε την πρόκρισή της στα playoffs της EuroLeague.

Η Μακάμπι παρατάχθηκε κόντρα στη Βιλερμπάν έχοντας την ευκαιρία να τελειώσει απόψε (31/3) με την πρόκριση στα προημιτελικά της EuroLeague σε περίπτωση νίκης επί των Γάλλων ενώ «χρωστάει» ακόμη τα ματς με την Μπαρτσελόνα (εκτός) και τη Φενέρμπαχτσε (εντός).

Εν τέλει, η «ομάδα του λαού» επικράτησε με 94-73 και σφράγισε την παρουσία της στα playoffs.

Ο αγώνας

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν κουβάλησε επιθετικά τη Μακάμπι στην πρώτη περίοδο του αγώνα με τη Βιλερμπάν, σημειώνοντας 10 πόντους με 2/2 βολές, 1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα που η «ομάδα του λαού» κατέβασε 5 επιθετικά ριμπάουντ και προηγήθηκε με 21-18 στο 10'. Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους, υποχρεώθηκαν από νωρίς να κυνηγούν στο σκορ, επιμένοντας δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (2/8 τρίπ.).

Ακολούθως η Βιλερμπάν αντέδρασε και ο Κρις Τζόουνς σκόραρε για το 27-31 στο 15' ωστόσο η Μακάμπι ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-37, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τον Άντε Ζίζιτς, ο οποίος πέτυχε 8 πόντους με 2/2 βολές, 3/3 δίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι βολές του Ντέρικ Ουίλιαμς ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα για τους Ισραηλινούς κάνοντας το 56-45 στο 23'.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 70-58 για τη Μακάμπι ενώ η Βιλερμπάν έκανε την ύστατη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας σε 72-66 στο 33' με τον Κώστα Αντετοκούνμπο. Παρ' όλα αυτά, η Μακάμπι πάτησε ξανά το γκάζι κι εν τέλει, έφτασε στη νίκη με 94-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 42-37, 70-58, 94-73.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Μετά από ένα ανοιχτό πρώτο ημίχρονο (42-37), η Μακάμπι επέστρεψε στο παρκέ με στόχο να τελειώσει το ματς στην επανάληψη. Και το έκανε, με σοβαρή εμφάνιση. Εξάλλου, το 52-36 του β' μέρους, είναι ενδεικτικό της ανωτερότητας της.

O MVP: Ο Άντε Ζίζιτς ήταν ασταμάτητος με 24 πόντους, 8/10 δίποντα, 8/10 βολές, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25'11''.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Η άμυνα της Βιλερμπάν στο δεύτερο ημίχρονο και σε ατομικό επίπεδο ο νεαρός Στραζέλ που ήταν άστοχος με 1/4 τρίποντα ενώ έκανε και 3 λάθη.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ουίλμπεκιν (14π., 4ριμπ., 4κλ., 2ασ.), Νάναλι (16π., 3ριμπ., 3ασ.) και Ρέινολντς (15π., 4ριμπ.) έκαναν ουσιαστική εμφάνιση.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η τεράστια διαφορά των δύο ομάδων στο τελικό ranking. 115 η Μακάμπι, μόλις 65 η Βιλερμπάν. Απόσταση 50 μονάδων!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Μακάμπι πρόκριθηκε στα playoffs της Euroleague για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014-15!

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μακάμπι είχε περάσει με 93-85 από το Αστρομπάλ και απόψε ντούμπλαρε τις νίκες της κόντρα στους Γάλλους.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μακάμπι ήταν αποφασισμένη να σφραγίσει την πρόκριση της και στο δεύτερο ημίχρονο καθάρισε το ματς με σχετική άνεση.