Παναθηναϊκός-Ρεάλ 87-86: Φινάλε στο ΟΑΚΑ ανάλογο της ιστορίας του (vid)

Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να περιμένει το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του στην EuroLeague για να πραγματοποιήσει την καλύτερη, ίσως, εμφάνισή του στη διοργάνωση κερδίζοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης με 87-86. Σούπερ ο Παπαγιάννης, εξαιρετικοί Παπαπέτρου, Έβανς.

Στην τελική... είναι αυτό που μένει. Και στον Παναθηναϊκό θα μείνει από την ευρωπαϊκή του περιπέτεια στο ΟΑΚΑ μια γλυκιά γεύση.

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν το καλύτερο φετινό τους παιχνίδι στην EuroLeague, ήταν πειστικοί σε άμυνα και επίθεση και όπως αποδείχθηκε κρατούσαν το... καλύτερο για την ευρωπαϊκή τους αυλαία στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Μπορεί η νίκη να μην... λέει τίποτα βαθμολογικά αλλά λέει... πάρα πολλά όσον αφορά την ψυχολογική τους τόνωση ενόψει του ρεαλιστικού του στόχου που είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος. Αρχής γενομένης από την κατάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας στο ντέρμπι της 11ης Απριλίου με τον Ολυμπιακό.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ασταμάτητος σε άμυνα και επίθεση, τελειώνοντας το παιχνίδι με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 τάπες και 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, το δεύτερο καλύτερο στην καριέρα του. Εξαιρετικός ο Ιωάννης Παπαπέτρου με κρίσιμους πόντους (14π., 4ριμπ., 2ασ.) ενώ κομβικός ήταν και ο Τζέρεμι Έβανς (13π.) καλύπτοντας το «κενό» του Οκάρο Ουάιτ.

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι το τελικό σκορ αδικεί την ελληνική ομάδα καθώς είχε το πάνω χέρι στο ματς από την αρχή έως το τέλος του αγώνα. Και η Ρεάλ προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς με συνεχόμενα τρίποντα στην τελευταία περίοδο. Και όταν ο Παναθηναϊκός είχε... επαναπαυτεί στο +13 (76-63) του 35'.

Το ματς

Ιδιαίτερα ορεξάτος μπήκε ο Παναθηναϊκός στο ματς παίρνοντας ψυχολογία από την άμυνά του. Όσο η Ρεάλ τα έβρισκε σκούρα και δεν μπορούσε να σκοράρει εντός παιδιάς έχοντας τον... φόβο του εκπληκτικού Γιώργου Παπαγιάννη, άλλο τόσο οι «πράσινοι» έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα.

Στο πεντάλεπτο οι βρέθηκαν στο +7 έχοντας δεχθεί μόλις πέντε πόντους (12-5) ενώ στα 46'' πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +13 (22-9) πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο +11 (22-11) για λογαριασμό της ελληνικής ομάδας. Ένα δεκάλεπτο όπου ο Παπαγιάννης έκανε τα πάντα (4π., 6ριμπ., 4ταπ.) και ο Νέντοβιτς «εκτελούσε» έχοντας 8 πόντους. Συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε 8/11 δίποντα και 2/6 τρίποντα, ενώ η Ρεάλ μέτρησε μόλις 4/14 εντός παιδιάς έχοντας και 4 λάθη.

Και όσο ο Παπαγιάννης ήταν «σκιάχτρο» στο «πράσινο» καλάθι κάνοντας τη ζωή του Ταβάρες πολύ δύσκολη, ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τα ηνία του αγώνα και δεν έδινε τη δυνατότητα στη Ρεάλ Μαδρίτης να πλησιάσει στο σκορ και να φανεί απειλητική. Ο Παπαπέτρου ήταν και πάλι θετικός ανεβάζοντας στροφές μετά την επιστροφή του στην ενεργό δράση, ενώ «αθόρυβη» δουλειά έκανε ο Μαντζούκας. Η ελληνική ομάδα είχε σταθερά διαφορά 10 πόντων (27-17 στο 13' και 31-21 στο 15') με τη Ρεάλ να μειώνει αρχικά σε 31-25 στο 16' και 36-30 στο 01:29 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά το πρώτο μισό έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +9 (41-32) έχοντας αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις παίζοντας καλό μπάσκετ και βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός (σ.σ. με τον Παπαγιάννη στους 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 τάπες, 1 ασίστ) είχε 13/22 δίποντα, 5/12 τρίποντα, (μόλις) 0/1 βολή και μόλις 2 λάθη! Βέβαια είχε χάσει τα ριμπάουντ (13 έναντι 24 της Ρεάλ) αλλά οι Μαδριλένοι είχαν περιοριστεί σε μόλις 13/36 σουτ (11/28 δίποντα, 2/8 τρίποντα).

Με την ίδια συγκέντρωση και σοβαρότητα παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ειδικά στην άμυνα όπου οι παίκτες του Πρίφτη δυσκόλευαν την πάσα μέσα στο καλάθι και δη στον Ταβάρες, με αποτέλεσμα να επιχειρούν συνέχεια σουτ από μακρινή απόσταση. Με Παπαγιάννη, Νέντοβιτς και Έβανς να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση, οι «πράσινοι» έφεραν εκ νέου τον δείκτη του σκορ στο +12 (51-39) στο 25'. Η Ρεάλ ωστόσο δεν... παρέδωσε τα όπλα και με επιμέρους 15-5 μείωσε σε 56-54 στο 29' πριν κλείσει την 3η περίοδο ο Παπαπέτρου με buzzer beater τρίποντο για το 59-54.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να διατηρήσει ό,τι είχε χτίσει με τόσο κόπο σε όλο το προηγούμενο διάστημα του αγώνα. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε... ανεβάσει για τα καλά στροφές και μαζί με τον εξαιρετικό Τζέρεμι Έβανς κρατούσαν την ομάδα τους σε απόσταση 8 πόντων από τους Μαδριλένους (66-58 στο 32' και 71-63 στο 34'). επιστρέφοντας στο +13 (76-63) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του ματς.

Ένα μπαράζ τριπόντων της Ρεάλ, απόρροια και της πράσινης ολιγωρίας μετά το «μαξιλαράκι» του +13, «έριξε» τη διαφορά στους πέντε πόντους (80-75) ωστόσο δεν άλλαξε η κατάσταση και ο Παναθηναϊκός έριξε την ευρωπαϊκή του αυλαία στο ΟΑΚΑ με τον καλύτερο τρόπο!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Συνολικά στην άμυνα του Παναθηναϊκού στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά και στην άμεση αντίδραση των «πρασίνων» όταν η Ρεάλ είχε επιστρέψει στο παιχνίδι μειώνοντας στο καλάθι (56-54) και με επιμέρους 20-9 επέστρεψε στο +13 (76-63).

MVP: Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν «όλα τα λεφτά» στο ΟΑΚΑ έχοντας 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 τάπες, 1 ασίστ και κανένα λάθος σε σχεδόν 31 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Οι Ιωάννης Παπαπέτρου (14π.) και Τζέρεμι Έβανς (13π.) συμπλήρωσαν ιδανικά τον Έλληνα σέντερ των «πρασίνων» σημειώνοντας κρίσιμους πόντους όταν η Ρεάλ είχε γίνει απειλητική στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Κακό παιχνίδι από τους Γιαμπουσέλε και Ουίλιαμς Γκος στα λίγα λεπτά που χρησιμοποιήθηκε.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Στο παιχνίδι της Μαδρίτης, ο Παναθηναϊκός είχε γνωρίσει βαριά ήττα από τη Ρεάλ με 88-65. Εκείνοι που είχαν ξεχωρίσει από τους γηπεδούχους ήταν οι Ταβάρες (17π., 9ριμπ.), Αμπάλδε (16π.) και Γιαμπουσέλε (14π.) ενώ από τους «πράσινους» οι Μέικον (18π.) και Παπαγιάννης (12π., 6ριμπ.)

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Γιώργος Παπαγιάννης ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στις τάπες από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, έχοντας μοιράσει πέντε μπλοκ στους παίκτες της Ρεάλ!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 62,5% στα δίποντα του Παναθηναϊκού (25/40), τα +13 ριμπάουντ της Ρεάλ (23-39) αλλά και τα 14/28 τρίποντα των Μαδριλένων εκ των οποίων 8/11 στην τελευταία περίοδο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός και συγκεντρωμένος. Έπαιξε την άμυνα που έπρεπε και από τη στιγμή που ο Παπαγιάννης ανάγκασε τον Ταβάρες να... φοβηθεί και τους υπόλοιπους παίκτες της Ρεάλ απλά να... πετάνε τη μπάλα κάθε φορά που πλησίαζαν στο πράσινο καλάθι, ήρθαν και οι εύκολοι πόντοι στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-32, 59-54, 87-86