Παναθηναϊκός - Μακάμπι: Ρεκόρ σεζόν για τον «άχαστο» Μαντζούκα!

Ο Λευτέρης Μαντζούκας έκλεψε τις εντυπώσεις στο πρώτο ημίχρονο της εντός έδρας αναμέτρησης του Παναθηναϊκού με την Μακάμπι Τελ Αβίβ για την Euroleague, έχοντας 11 πόντους με 3/3 τρίποντα! Νέο season-high για τον νεαρό φόργουορντ.

Παναθηναϊκός και Μακάμπι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια του ΟΑΚΑ για την απαραίτητη διακοπή του ημιχρόνου με το σκορ στο 46-55 υπέρ της ομάδας του Τελ Αβίβ. Ένα α' μέρος στο οποίο ήταν εξαιρετικός ο Λευτέρης Μαντζούκας, ιδίως στην δεύτερη περίοδο του.

O 18χρονος φόργουορντ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους, 1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, καθώς και δύο ασίστ σε 13'58'' παρουσίας, σημειώνοντας την κορυφαία του επιθετική επίδοση (5 πόντοι η αμέσως προηγούμενη με Μπάγερν Μονάχου, Ερυθρό Αστέρα) στην Euroleague, στην 15η του συμμετοχή στην Λίγκα.

Γενικότερα, πάντως, το ματς με την Μακάμπι είναι ήδη το πιο παραγωγικό - και πρώτο «διψήφιο» - του Μαντζούκα στη σεζόν, αφού ξεπέρασε και το season-high των 8 πόντων που είχε πετύχει δις στην εφετινή Basket League, απέναντι στον Ιωνικό και τις δύο φορές.