Παναθηναϊκός-Μπάγερν 80-67: Ένεση αυτοπεποίθησης!

Με τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος να πραγματοποιεί ολοκληρωτικό ματς (15π., 9ριμπ., 3κλ.) και τον Παναθηναϊκό να πραγματοποιεί επιμέρους 15-3 στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι «πράσινοι» επικράτησαν της Μπάγερν με 80-67 δείχνοντας σημάδια... ανάκαμψης ενόψει της συνέχειας.

Στη Ρόδο ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο. Απέναντι στην Μπάγερν ζητούμενο ήταν να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός και να δείξει ότι έχει αφήσει εντελώς πίσω του την βαριά ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό την περασμένη εβδομάδα. Όπως και έγινε!

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του αγώνα από την αρχή έως το τέλος, μπορεί σε κάποια σημεία του ματς να... λαχτάρησε βλέποντας την Μπαγερν να επιστρέφει στο ματς μειώνοντας και στον έναν πόντο (65-64) στο 35' αλλά ήταν η... βραδιά του και δεν είχε καμία διάθεση να πετάξει στα σκουπίδια την ευκαιρία που του είχε παρουσιαστεί.

Με ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο το οποίο συνοδεύτηκε από επιμέρους 15-3 (σ.σ. ουσιαστικά 15-1 ήταν έως το 80-65) ο Παναθηναϊκός πήρε μπόλικη ψυχολογία την οποία και είχε τεράστια ανάγκη ενόψει της συνέχειας και πολύ περισσότερο του αγώνα με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για τον β' γύρο του πρωταθλήματος. Ο Σαντ Ρος ήταν καταλυτικός με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Μέικον εδωσε λύσεις με τα μακρινά σουτ έχοντας 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Οκάρο Ουάιτ ήταν και πάλι θετικός (16π., 3ριμπ.), ο... άστοχος Νέντοβιτς «μιλησε» στο τέλος ενώ ο Παπαγιάννης «κατέβασε» 14 ριμπάουντ.

To ματς

Η ευστοχία (που τόσο έλειπε από τα προηγούμενα ματς) από την περιφέρεια έμελλε να αποτελέσει το «κλειδί» για τους «πράσινους» προκειμένου να πάρουν τα ηνία του αγώνα και παράλληλα και την ψυχολογία προκειμένου να βρεθούν σε θέση... οδηγού. Αργά, αλλά σταθερά, ο Παναθηναϊκός κρατούσε το πάνω χέρι στο σκορ και αυτό χάρη στον Οκάρο Ουάιτ ο οποίος «τελείωσε» πολλές φάσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να φτάσει από νωρίς στους 10 πόντους και μαζί με τους Μέικον-Σαντ Ρος να δώσουν αέρα 10 πόντων στην ελληνική ομάδα (26-16) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε 6/8 τρίποντα και 3/6 δίποντα, την ώρα που η Μπάγερν σούταρε με 1/5 έξω από τα 6.75 μέτρα.

Το +10 διατηρήθηκε έως το 12' (30-20) αλλά η είσοδος του Νταρούν Χίλιαρντ, σε συνδυασμό με την αστοχία του Νέντοβιτς (1/4τρ.) έδωσαν στην Μπάγερν την ευκαιρία να επιστρέψει στο παιχνίδι και να μειώσει στο ένα καλάθι (33-31) στο 16' έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 11-3! Μάλιστα ο Χίλιαρντ είχε μετρήσει εννέα πόντους στην δεύτερη περίοδο, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε την υπομονή (και την ευστοχία στις βολές) σε άμυνα και επίθεση προκειμένου να «κλείσει» το πρώτο μισό του αγώνα στο 42-35.

Ο Οκάρο Ουάιτ (12π., 2/2δίπ., 2/4τρ., 2/2β., 2ριμπ.) και ο Ντάριλ Μέικον (12π., 0/2δίπ., 3/4τρ., 3/3β.) είχαν πάρει την κατάσταση στα χέρια τους όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι, θετική ήταν και η παρουσία του Σαντ Ρος (7π., 3ριμπ.) στο ίδιο διάστημα του αγώνα, ενώ ο Κασελάκης είχε πάρει τον ρόλο του δημιουργό με πέντε ασίστ στο πρώτο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» είχαν 6/15 δίποντα, 7/15 τρίποντα και 9/9 βολές, ενώ η Μπάγερν (Χίλιαρντ 9π., Γιάραμαζ 8π.) είχε μετρήσει 12/23 δίποντα και μόλις 2/12 τρίποντα. Παρόλα αυτά είχε «μαζέψει» και 8 επιθετικά ριμπάουντ.

Με την ίδια προσήλωση μπήκε ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο ημίχρονο. Ιδιαίτερα συγκεντρωμένος στην άμυνα δυσκολεύονται πολύ την Μπάγερν να βρει τον δρόμο για το «πράσινο» καλάθι. Οι Μέικον, Ουάιτ και Σαντ-Ρος συνέχισαν από εκεί που είχαν... σταματήσει και κρατώντας την μπαγκέτα της ομάδας οδήγησαν για πρώτη φορά το «τριφύλλι» στο +13 (53-40)! Όμως η σιγουριά που παρείχε το «μαξιλαράκι» των 13 πόντων αποσυντόνισε τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να υπάρξει «μπλακ άουτ» στην επίθεση και η Μπάγερν να «βρει» μακρινά σουτ πραγματοποιώντας σερί 11-0! Αποτέλεσμα; Να μειώσει στο καλάθι (53-51) λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (55-52).

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε τον δείκτη του σκορ στο +8 (63-55 στο 33') αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων η Μπάγερν όχι μόνο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, αλλά έριξε τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της (65-64 στο 35') έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 2-9 με τους Χίλιαρντ και Ρούμπιτ. Τέσσερις βολές του Νέντοβιτς και άλλες 2/2 του Οκάρο έφεραν νέου τους «πράσινους» στο +7 (71-64 στο 36') πριν ρίξει την... χαριστική βολή ο... άστοχος (σε αυτό το ματς Νέντοβιτς) με τρίποντο στο 38' για το 74-64 και τους... τίτλους τέλους του ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην αντίδραση του Παναθηναϊκού όταν η Μπάγερν μείωσε σε 65-64 στο 35' και έδειχνε να επιστρέφει για τα καλά στο ματς. Οι «πράσινοι» με εντυπωσιακή άμυνα και επιμέρους 15-1 έφτασαν στο +15 (80-65) λίγο πριν από το τέλος του αγώνα.

MVP: Ο Σαντ-Ρος μόνο που δεν... σκούπισε στο ΟΑΚΑ έχοντας 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Μέικον (18π.), Ουάιτ (16π.), Παπαγιάννης (8π., 14ριμπ.) και Νέντοβιτς (στο τέλος) έκαναν αυτό που έπρεπε ώστε να φτάσει ο Παναθηναϊκός στην 7η νίκη του.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Μικρή η προσφορά του Λούτσιτς με 1/7 εντός παιδιάς σε 30 λεπτά.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Στο παιχνίδι που είχε διεξαχθεί στο Μόναχο, ο Παναθηναϊκός είχε γνωρίσει στο τέλος την ήττα από την Μπάγερν με 81-78 (Χίλιαρντ 20π., Τόμας 15π., Ρούμπιτ 12π. - Παπαπέτρου 17π., Μέικον 12π.) αν και είχε το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διαρκεια του ματς.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η καρφωματάρα του Ουάιτ στο πρώτο ημίχρονο!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 22/23 βολές του Παναθηναϊκού ήταν... εντυπωσιακές!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Παναθηναϊκός έβγαλε χαρακτήρα στο ματς, έδειξε να συνέρχεται από το κακό βράδυ του ΣΕΦ και παίζοντας με υπομονή σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να «λυγίσει» την καλοστημένη και καλοδουλεμένη ομάδα της Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 42-35, 55-52, 80-67