Ρεάλ Μαδρίτης - Βιλερμπάν 70-58: Μέχρι τέλους για την πρωτιά

Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε την απόδοσή της στο τέταρτο δεκάλεπτο κι επιβλήθηκε της Βιλερμπάν με σκορ 70-58, διεκδικώντας μέχρι τέλους την πρώτη θέση στη regular season.

Η Βιλερμπάν απείλησε τη Ρεάλ για τρία δεκάλεπτα (51-47, 30') όμως οι Μαδριλένοι κυριάρχησαν στην τελευταία περίοδο όπου δέχτηκαν μόνο 11 πόντους κι έφτασαν στη νίκη, ανεβαίνοντας στο 18-6 στην κατάταξη (χωρίς τις ρωσικές ομάδες), κοντράροντας την Μπαρτσελόνα του 18-5.

Όσον αφορά τον Κώστα Αντετοκούνμπο, ο Έλληνας σέντερ της Βιλερμπάν είχε 8 πόντους με 4/6 δίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 19:25.

Ο αγώνας

Ο Έντι Ταβάρες κουβάλησε επιθετικά τη Ρεάλ Μαδρίτης στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Βιλερμπάν, σκοράροντας για το 11-5 στο 7' και φτάνοντας τους 6 πόντους με 3/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επέβαλλε τον ρυθμό της κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 20-14, υποχρεώνοντας τους Γάλλους σε 5 λάθη.

Η Βιλερμπάν προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο η Ρεάλ άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-30, παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση και κατεβάζοντας 11 επιθετικά ριμπάουντ.

Ακολούθως η Βιλερμπάν βελτίωσε την άμυνά της και τα ποσοστά της στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρει κεφάλι στο σκορ με 41-42 με το τρίποντο του Ντέιβιντ Λάιτι στο 25:32.

Παρ' όλα αυτά, η Ρεάλ ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα ενώ ο Ρούντι Φερνάντεθ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 51-47 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καταιγιστική στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε επιμέρους σκορ 17-5, προηγήθηκε με 68-52 στο 37' κι εν τέλει, έφτασε στη νίκη με 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 36-30, 51-47, 70-58.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Ρεάλ έκανε επιμέρους σκορ 19-11, μετατρέποντας το... εύθραυστο 51-47 του 30' στο τελικό 70-58.

Ο MVP: Ο Ρούντι Φερνάντεθ έκανε τη διαφορά για τη Ρεάλ, αποτελώντας τον πρώτο σκόρερ των Μαδριλένων με 17 πόντους (1/2 βολές, 2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 20:54.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βενσάν Πουαριέ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Σε κακή επιθετική βραδιά ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα, σημειώνοντας 3 πόντους με 1/9 σουτ (0/5 δίπ., 1/4 τρίπ.).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η μεγάλη εμφάνιση του Ρούντι.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 18 επιθετικά ριμπάουντ της Ρεάλ Μαδρίτης.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε τον έλεγχο του ματς. Κάθε φορά που η Βιλερμπάν πλησίαζε στο σκορ, οι γηπεδούχοι... πατούσαν γκάζι κι εν τέλει έφτασαν στη νίκη.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε επικρατήσει με 74-87, δίχως να τίθεται ζήτημα ενδεχόμενης ισοβαθμίας.