Φενέρ - Ρεάλ 66-51: Την τσάκισε με την άμυνα κι έφτασε τις 9 νίκες σε 10 ματς (vid)

Η άμυνα της Φενέρμπαχτσε διέλυσε τη Ρεάλ στην Κωνσταντινούπολη, εκεί όπου η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς επικράτησε με 66-51 κι έφτασε τις 9 νίκες στα τελευταία 10 ματς στην EuroLeague.

H ανεβασμένη Φενέρμπαχτσε υπέταξε και τη Ρεάλ σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την EuroLeague, ανεβαίνοντας στο 12-10 στην κατάταξη και μετρώντας εννιά νίκες στα τελευταία 10 παιχνίδια στην κανονική περίοδο! Η άμυνα των Τούρκων «έπνιξε» τους Μαδριλένους που παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες και παραδόθηκαν στις ορέξεις των γηπεδούχων που βλέπουν για τα καλά τα playoffs.

O αγώνας

Η Φενέρμπαχτσε παρέσυρε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στην Κωνσταντινούπολη, εκεί όπου οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο είχαν μόλις 3/17 σουτ εντός πεδιάς (1/7 δίπ., 2/10 τρίπ.) σε αυτό το διάστημα! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-8 με το τρίποντο του Σέρχιο Γιουλ στο 3:51 κι εν συνεχεία, η Φενέρμπαχτσε έκανε σερί 17-0 ως το τέλος της πρώτης περιόδου που έκλεισε στο 19-8 για τους Τούρκους!

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα και την αστοχία της Ρεάλ, χτίζοντας από νωρίς διψήφια διαφορά σε ένα κατάμεστο γήπεδο. Τελικά, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 27-17, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Μάρκο Γκούντουριτς και σουτάροντας με 50% στο δίποντο (7/14) κόντρα στη «Βασίλισσα» που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Έντι Ταβάρες.

Η άμυνα της Φενέρμπαχτσε τσάκισε τη Ρεάλ, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +18 (48-30) με τη λήξη της τρίτης περιόδου όπου οι Μαδριλένοι μετρούσαν 11/44 σουτ και μόλις 5 ασίστ! Εν τέλει, η Φενέρ επικράτησε με 66-51, σημειώνοντας την ένατη νίκη της στα τελευταία 10 ματς στην κανονική περίοδο, διαλύοντας κάθε επιθετικό πλάνο του Λάσο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η Φενέρμπαχτσε έκανε σερί 17-0 από το 6' ως το 10', κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 19-8, δίχως να απειληθεί ξανά σε κανένα σημείο του ματς, παίζοντας τρομερή άμυνα και εκμεταλευόμενη την αστοχία των Blancos.

MVP: Ο Πιέρια Χένρι ήταν κομβικός απέναντι στη Ρεάλ, τελειώνοντας τον αγώνα με 8 πόντους (4/7 δίπ.), 9 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάισον Πιέρ βοήθησε τη Φενέρμπαχτσε με 10 πόντους (5/7 δίπ.) και 8 ριμπάουντ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Όλη η Ρεάλ, με εξαίρεση τους Ταβάρες και Γιουλ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Ρεάλ Μαδρίτης σκόραρε μόλις 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 30 ως το 30'!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα τραγικά νούμερα της Ρεάλ πίσω από τα 6μ.75, τελειώνοντας το ματς με 6/30 τρίποντα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε επικρατήσει με σκορ 70-69 και πλέον οι δυο ομάδες είναι στο 1-1.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Φενέρμπαχτσε ανεβαίνει στην κατάταξη κι επιεβεβαίωσε κόντρα στη Ρεάλ ότι βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα, στηρίζοντας πολλά στην άμυνά τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 27-17, 48-30, 66-51.