Ρεάλ - Ζενίτ 85-64: Απόρθητο «κάστρο» η Μαδρίτη (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε στροφές μετά τη 2η περίοδο και μετέτρεψε το ντέρμπι με την Ζενίτ σε παράσταση για έναν ρόλο, κερδίζοντας με 85-64 για την 20η της νίκη σε 23 ματς της EuroLeague ενώ διατήρησε το αήττητο (13/13) στην έδρα της.

Δεν ήταν λίγοι εκείνοι που περίμεναν πώς και πώς την αναμέτρηση μεταξύ Ρεάλ και Ζενίτ.

Βάσει των όσων είχαν δείξει και οι δύο ομάδες μέχρι σήμερα, υπήρχε... αναμονή για ένα κλειστό και ανταγωνιστικό ματς. Φευ...

Η Ρεάλ φρόντισε να υπενθυμίσει ότι μέσα στο «WiZink Center» δεν... χαρίζεται σε κανέναν. Ακόμα και απέναντι σε μια ομάδα που έχει αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις (και) τη φετινή σεζόν. Αποτέλεσμα; Να κάνει το 13/13 στη Μαδρίτη και να γίνει η μοναδική αήττητη ομάδα της EuroLeague με το απόλυτο στην έδρα της!

Τέσσερις παίκτες της Ρεάλ ήταν «διψήφιοι» (Γιαμπουσέλε 13π., Γιουλ 13π., Τόμπκινς 12π., Πουαριέ 10π.) ενώ για τη Ζενίτ δεν έφτασαν οι 21 πόντοι του Άλεξ Πόιθρες.

Το ματς

Η αναμέτρηση του «WiZink Center» πιστοποίησε από την πρώτη περίοδο για ποιον λόγο ήταν το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής. Μπορεί το θέαμα να μην ήταν εντυπωσιακό, αλλά οι δυνατές άμυνες και οι σκληρές μονομαχίες προμήνυαν... μεγάλο ματς.

Ο Έντι Ταβάρες από τη μία και ο Τζόρνταν Λόιντ από την άλλη ήταν εκείνοι που είχαν ξεχωρίσει περισσότερο στο ματς, το οποίο πήγαινε πόντο-πόντο και καλάθι-καλάθι. Το 23-23 του δεκαλέπτου αποδεικνύει του λόγου το αληθές! Έως και 25' το σκορ παρέμενε ισόπαλο, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η Ρεάλ άρχισε να ανεβάζει περισσότερο στροφές και να προσπαθεί να πάρει την κατάσταση στα χέρια της. Και εν μέρει το κατάφερε.

Γιαμπουσέλε και Πουαριέ είχαν... διαδεχθεί τον Ταβάρες και με συνεχόμενα καλάθια οδήγησαν τους Μαδριλένους σε επιμέρους 12-4 για το +8 (42-34) δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ένα τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ είχε στείλει την διαφορά και στο +9 για τη Ρεάλ (45-36) το οποίο ήταν και το σκορ με τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Στο πρώτο μισό η Ρεάλ είχε 11/17 δίποντα, 6/12 τρίποντα και 13-2 ριμπάουντ, ενώ η Ζενίτ μέτρησε 10/19 αλλά ήταν πολύ άστοχη έξω από τα 6.75 μέτρα με 3/15 τρίποντα.

Εξόχως δυνατό ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για λογαριασμό της Ρεάλ καθώς σε διάστημα τριών λεπτών βρέθηκε στο +15 (56-41 στο 23'). Γιαμπουσέλε, Ερτέλ και Ρούντι Φερνάντεθ ήταν εκείνοι που οδηγούσαν τη «βασίλισσα» ενώ όταν μπήκε στην εξίσωση και ο Σέρχιο Γιουλ η παράσταση έλαβε... οριστικά και αμετάκλητα τέλος.

Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τη Ρεάλ να προηγείται με 18 πόντους διαφορά (69-51) ενώ έφτασε και στο +20 (78-58) στο 33'. Ουσιαστικά τα πάντα είχαν τελειώσει σ' εκείνο το σημείο, με τη Ρεάλ να φτάνει στο 20-3 και να κρατάει «σφικτά» την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της EuroLeague.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο 2ο και στο 3ο δεκάλεπτο καθώς η Ρεάλ πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 46-28 (!) μετατρέποντας το 23-23 της 1ης περιόδου σε 69-51 στο 30' με αποτέλεσμα να ρίξει και τους τίτλους... τέλους στο ματς.

MVP: Σταθερή αξία ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε (13π., 4/6δίπ., 1/2τρ., 2/2β.) ενώ καθοριστική ήταν η παρουσία του Πουαριέ (10π., 8ριμπ.) όταν η Ρεάλ «άνοιξε» την ψαλίδα της διαφοράς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Κοζέρ και Ρούντι ήταν εκείνοι που δεν έβαζαν συνεχώς «απαγορευτικό» στη Ζενίτ στις... όποιες προσπάθειες έκανε στην 2η περίοδο να πλησιάσει στο σκορ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Μπαρόν (1/6 σουτ), Κουζμίνσκας (0/2 σουτ) και Ζούμπκοφ (0/3 σουτ) δεν βοήθησαν καθόλου τη Ζενίτ σε αυτό το ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Εξαιρετικά ήταν τα ομαδικά ποσοστά της Ρεάλ Μαδρίτης έχοντας 22/33 δίποντα, 11/24 τρίποντα και 8/8 βολές, την ώρα που η Ζενίτ σούταρε με μόλις 24% στα τρίποντα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε αισίως τις 9 νίκες στη σειρά! Συγκεκριμένα έχει να χάσει από το ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα πριν από δύο μήνες και δη στις 10 Δεκεμβρίου στη Βαρκελώνη.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Ρεάλ είχε νικήσει στην Αγία Πετρούπολη τη Ζενίτ με 75-68 (Μπαρόν 14π., Λόιντ 11π.-Ερτέλ 15π., Ταβάρες 14π.) και πλέον δεν μπορεί να κινδυνεύει στην (μικρή) περίπτωση που ισοβαθμίσουν οι δύο ομάδες.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Όταν βρήκε ρυθμό η Ρεάλ, αμέσως «άνοιξε» και το σκορ. Η Ζενίτ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις σε σχέση με τη ρωσική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-36, 69-51, 85-64