Ρεάλ - Ολυμπιακός 75-67: Airball (vid)

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε αρκετά στην Μαδρίτη, αλλά στο τέλος είχε την τύχη του καθοριστικού σουτ του Τόμας Ουόκαπ κι ηττήθηκε με 75-67.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερα από τις τελευταίες φορές, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποφύγει την τέταρτη διαδοχική ήττα στην Euroleague στην Μαδρίτη. Η Ρεάλ πανηγύρισε με 75-67 αφού στο κρίσιμο σουτ με το οποίο θα προσπερνούσαν οι «ερυθρόλευκοι» ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Τόμας Ουόκαπ δεν βρήκε καν στεφάνη αν και εκτέλεσε ανενόχλητος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να βρουν ρυθμό. Ο Ολυμπιακός ακούμπησε αρκετά την μπάλα κοντά στο καλάθι, αλλά ο Ταβάρες σταματούσε τον Φαλ. Στην άλλη πλευρά πάντως η καλή άμυνα των «ερυθρόλευκων» δεν επέτρεπε πολλά στον αντίπαλο (7-6, 6'). Η είσοδος των Σλούκα, Ζαν Σαρλ και Μάρτιν ανταποκρίθηκε περίφημα όμως και το δεκάλεπτο έληξε με 10-15.

Ο ηγέτης των «ερυθρόλευκων» ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και σκόραρε με κάθε τρόπο (σουτ μέση απόστασης, διείσδυση, τρίποντο) με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στο +9 (18-27, 16') μιας και την ίδια ώρα τα τρίποντα των Μαδριλένων δεν έβρισκαν στόχο. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν απίστευτα συγκεντρωμένοι και με τον Βεζένκοβ να γίνεται πιο ενεργός στην επιθετική λειτουργία το σκορ έγινε 20-36 (18') διαφορά την οποία διατήρησε σε υψηλό επίπεδο μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η Ρεάλ δεν είναι τυχαία στην κορυφή της κατάταξης και η αντίδρασή της ήταν δεδομένη. Με κύριο εκφραστή τον Ταβάρες από κοντινή απόσταση και τον Ερτέλ από μακρινή, βρήκε τρόπο να βάλει την μπάλα στο καλάθι. Ο Ολυμπιακός παρουσίασε μία μικρή δυσλειτουργία με τους Ουόκαπ και Ντόρσεϊ να μονοπωλούν, αχρείαστα αρκετές φορές, τις επιθέσεις και έτσι το σκορ έγινε 39-45 (26'). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν αποπροσανατολιστεί κυρίως λόγω των κακών αποφάσεων που έπαιρναν στην επίθεση και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι... ροκάνισαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (44-47, 27'). Τα δύο συνεχόμενα καλάθια του Ντόρσεϊ δεν εμπόδισαν την Ρεάλ να κλείσει το δεκάλεπτο στο -1 (50-51).

Το παιχνίδι θα κρινόταν ουσιαστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με τον Γιαμπουσέλε (55-51) πριν ο Βεζένκοβ απαντήσει με έξι διαδοχικούς πόντους και κρατήσει τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ. Κάποιες βιαστικές επιθετικές επιλογές στην επίθεση δημιούργησαν πρόβλημα στην άμυνα και οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 62-57, όμως ο Ντόρσεϊ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 62-63 (36'). Το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες και ο Ολυμπιακός στην δική του ευκαιρία να προσπεράσει ενώ το σκορ ήταν 67-65, είδε τον Ουόκαπ να κάνει airball σε ελεύθερο σουτ, ο Φερνάντεθ ευστόχησε και η τέταρτη διαδοχική ήττα ήταν γεγονός.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να αποδιοργανώσει πλήρως την επίθεση των «ερυθρόλευκων». Ο Ταβάρες έκανε πάρτι και στις δύο ρακέτες, οι γηπεδούχοι σκόραραν αρκετές φορές μετά από επιθετικό ριμπάουντ την ώρα που οι Πειραιώτες σούταραν με εγωιστικό τρόπο.

O MVP: Ο Έντι Ταβάρες τελείωσε με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κοψίματα και σκόρπισε φόβο στους αντιπάλους του. Εξαιρετική δουλειά κι από τον Τομά Ερτέλ με 20 πόντους και 3 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τόμας Ουόκαπ είχε 3/10 σουτ, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ 3/9 και ο Σακιέλ ΜακΚίσικ 1/5. Ολοι στην άμυνα αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε πρόσφερε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ μένοντας 32 λεπτά στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός είχε 21.7% στα τρίποντα κι ηττήθηκε κάνοντας μόλις 6 λάθη. Η Ρεάλ μάζεψε 14 επιθετικά ριμπάουντ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Φυσικά το airball τρίποντο του ανενόχλητου Ουόκαπ με το σκορ στο 67-65.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 74-68 στο ΣΕΦ. Οι Μαδριλένοι κάλυψαν τη διαφορά, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει σενάριο ισοβαθμίας.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά το 2022 σε ευρωπαϊκό παιχνίδι έπαιξε καλά, απλά δεν το έκανε για διάρκεια και έτσι γνώρισε την ήττα στην Μαδρίτη. Τέταρτο διαδοχικό αρνητικό αποτέλεσμα, αλλά τουλάχιστον είχαν καλύτερη εικόνα από το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67