Ζαλγκίρις - Μακάμπι 78-94: Ουίλμπεκιν, Νάναλι και τρίποντα «υπέγραψαν» την 3η σερί νίκη (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου
Η Μακάμπι Τελ Αβίβ (10-10) πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, επικρατώντας στην έδρα της ουραγού Ζαλγκίρις με 94-78. Οι Ισραηλινοί είχαν το απίθανο 14/20 τρίποντα! Στους 32 πόντους σταμάτησε ο απίθανος Νάναλι.

Ο άγραφος κανόνας αναφέρει πως όταν μία ομάδα έχει 14/20 τρίποντα, εκτός έδρας, δεν μπορεί να χάσει! Η Μακάμπι Τελ Αβίβ, χωρίς τον ασθενή Γιάννη Σφαιρόπουλο στον πάγκο της, επιβεβαίωσε τον κανόνα, επικράτησε στο Κάουνας της Ζαλγκίρις με 94-78 και μέτρησε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της.

Υπεύθυνοι για το απίθανο 70% στα τρίποντα ήταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν (20π., με 5/7 τριπ.) και Τζέιμς Νάναλι (32π., 6/7 τρίποντα).

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο ήταν η αποθέωση της άμυνας και της ισορροπίας. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να αποσπαστεί με διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων (το έκανε μία φορά η Μακάμπι, η οποία δεν είχε στον πάγκο της τον ασθενή Γιάννη Σφαιρόπουλο) προηγήθηκε με 15-20), με αποτέλεσμα το σκορ να έχει μπόλικες ισοπαλίες.

Η τελευταία για το (υψηλότατο μετά από 20 λεπτά) 47-47 διαμορφώθηκε με δύο βολές σε «νεκρό» χρόνο του Τζέιμς Νάναλι (είχε 17 πόντους στις δύο πρώτες περιόδους με 3/3 τρίποντα), ο οποίος επέστρεψε μετά από απουσία δύο αγώνων.

Ήδη από το ημίχρονο η Ζαλγκίρις είχε 3 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Κάβανο 10, Λεκαβίτσιους 11 και Μπλάζεβιτς 14), ενώ η Μακάμπι πέρα από τον Νάναλι, είδε τον Ουίλμπεκιν να σκοράρει 12 πόντους με 3/4 τρίποντα!

Ο Νάναλι ξεκίνησε την 3η περίοδο, όπως τελείωσε τις δύο προηγούμενες: 4/4 τρίποντα, 20 πόντοι και +4 για την Μακάμπι (55-51). Ένα ακόμη σουτ τριών πόντων, αυτή τη φορά απ΄ τον Ουίλμπεκιν, έδωσε στην Μακάμπι τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα (60-53), με τη Ζαλγκίρις να μετράει μόνο προβλήματα.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 9 πόντους (64-55), με νέο τρίποντου Νάναλι. Αλλά ήταν το... κλειδί για να ξυπνήσει η Ζαλγκίρις. Μείωσε πριν το τέλος του δεκαλέπτου στους 6 (66-60) και στους 3 με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου και το τρίποντο του Λουκοσιούνας (66-63).

Η ομάδα από το Ισραήλ πήρε σημαντικούς πόντους από τον Άντε Ζίζιτς. Δύο καλάθια του Κροάτη σέντερ έφεραν τη διαφορά ξανά στους 7 (74-67). Η Ζαλγκίρις δεν παρέδωσε μεν τα «όπλα» της, αλλά η Μακάμπι είχε τον έλεγχο του ματς.

Με τον Ουίλμπεκιν να συνεχίσει να «πυροβολεί» πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων: Ένα τρίποντο που τον έφερε στους 20 πόντους, διαμόρφωσε το σκορ σε 79-71, λίγο κάτω από το όριο των πέντε λεπτών.

Η ασίστ του Έβανς (ο οποίος είχε ένα γεμάτο ματς) για το κάρφωμα του Ουίλιαμς, έφερε τη Μακάμπι για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά πόντων (83-73), 3:42 πριν το τέλος. Η ώρα της Ζαλγκίρις να αποφασίσει τι θα κάνει...

Δεν ήταν ακριβώς στο χέρι της, όπως απέδειξε η εξέλιξη του αγώνα. Η Μακάμπι μεγάλωσε τη διαφορά (+15, 91-76) και έφτασε στη νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Με το σκορ στο 74-69 ο Σκότι Ουίλμπεκιν σημείωσε 5 σερί πόντους και έκαμψε την τελευταία αντίσταση της Ζαλγκίρις.

O MVP: Φυσικά ο Τζέιμς Νάναλι με 32 πόντους, 6/7 δίποντα, 6/7 τρίποντα και 2/2 βολές.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: O Ουέμπστερ αγωνίστηκε για 8:43 και είχε 0/2 σουτ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ζίζιτς είχε 13 πόντους, και ο Έβανς μέτρησε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 70% στα τρίποντα για την Μακάμπι με 14/20!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ένα απίθανο κάρφωμα του Έβανς με δύο χέρια σε υποδειγματικό αιφνιδιασμό για τη Μακάμπι.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Δεύτερη νίκη για την Μακάμπι, είχε επικρατήσει και στον 1ο γύρο με 76-62. Έτσι και αλλιώς, δεν τίθεται θέμα τελικής ισοβαθμίας.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μακάμπι ήθελε το ματς και το έδειξε. Μολονότι αυτό πήγε σε υψηλό σκορ, η ομάδα του Σφαιρόπουλου (που δεν ήταν στον πάγκο) ήταν ψύχραιμη και διαχειρίστηκε το ματς. Πολλά ζόρια για τη Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 47-47, 60-64, 78-94