Αρμάνι Μιλάνο - Ζάλγκιρις 65-58: Εδραιώνονται στην τετράδα οι Ιταλοί (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Αρμάνι ξεπέρασε το εμπόδιο της Ζάλγκιρις στο Μιλάνο, επικρατώντας με σκορ 65-58 και εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα της κατάταξης στην EuroLeague.

Η Αρμάνι επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στη Ζάλγκιρις και δίχως να ζοριστεί, έφτασε στη νίκη κάνοντας ακόμα ένα βήμα για να κατακτήσει μια θέση στην πρώτη τετράδα της κατάταξης που ισοδυναμεί με πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. Από την άλλη πλευρά, οι Λιθουανοί έφτασαν τις 16 ήττες σε 19 αγώνες στην EuroLeague.

Ο αγώνας

Η Ζάλγκιρις μπήκε δυνατά στο Mediolanum Forum, αρχίζοντας το ματς με σερί 0-7 ωστόσο η Αρμάνι αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε αρχικώς σε 10-10 με το τρίποντο του Τρόι Ντάνιελς και πήρε κεφάλι στο σκορ με τις 2/2 βολές του Νικολό Μέλι (12-10, 5:28). Η πρώτη περίοδος στο Μιλάνο έκλεισε στο 20-20, με την Αρμάνι να σουτάρει 4/7 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και τη Ζάλγκιρις να βρίσκει λύσεις στην επίθεση με τους Λεκαβίτσιους, Μινιότας και Καβάνο.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου ο Μάρεκ Μπλάζεβιτς μείωσε σε 30-26 στο 16' όμως η Αρμάνι έκανε επιμέρους 9-2 για να προηγηθεί για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με το τρίποντο του Μέλι (39-28, 19'), κλείνοντας το ημίχρονο στο 39-30. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να σκοράρει για το +14 (52-38) και τον Λεκαβίτσιους να μειώνει σε 54-45 στο 30' με 2/2 βολές.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια, με την Αρμάνι να πανηγυρίζει τη νίκη με το υπέρ της 65-58, δίχως να απειληθεί σε κανένα σημείο από τους Λιθουανούς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στη διαφορά ποιότητας και κλάσης υπέρ της Αρμάνι που κράτησε τη διαφορά στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου.

O MVP: Ο Ντεβόν Χολ ήταν πρώτος σκόρερ της Αρμάνι μαζί με τον Τρόι Ντάνιελς, έχοντας 12 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 29:40.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Νιλς Γκιφάι έπαιξε 6:52, έχοντας 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κάιλ Χάινς βοήθησε την Αρμάνι με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 24:43.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι άμυνες των δυο ομάδων. Η Αρμάνι δέχτηκε 58 πόντους και η Ζάλγκιρις 65.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Αρμάνι έφτασε τις 4 σερί νίκες στην κανονική περίοδο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Αρμάνι φρόντισε να μην δώσει δικαιώματα στη Ζάλγκιρις που με τη σειρά της, δεν είχε τη δυνατότητα να διεκδικήσει κάτι καλό στο Μιλάνο.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Ήταν το πρώτο ματς των δυο ομάδων αφού η αναμέτρηση στο Κάουνας είχε αναβληθεί λόγω κρουσμάτων Covid-19 στην Αρμάνι κι έχει οριστεί για τις 8 Φεβρουαρίου.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-30, 54-45, 65-58.