Παναθηναϊκός - Μπασκόνια: Αμυντικό ρεκόρ σεζόν οι 8 πόντοι που δέχθηκαν οι «πράσινοι» στο α' δεκάλεπτο

Ευαγγελος Στελλάκης
Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν άκρως αποτελεσματική στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης με την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ, περιορίζοντας τους Βάσκους στους 8 πόντους.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πραγματοποίησαν εξαιρετικό ξεκίνημα και στις δύο πλευρές του παρκέ, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 14 πόντων υπέρ τους.

Το φινάλε της εναρκτήριας περιόδου βρήκε τους «πράσινους» στο 22-8, με την άμυνα να παίζει καταλυτικό ρόλο στο προβάδισμα τους. Η Μπασκόνια είχε μόλις 4/13 δίποντα στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ενώ ήταν εντελώς άσφαιρη πίσω από τα 6.75 μέτρα με 0/5 τρίποντα

Ο Παναθηναϊκός, αντίστοιχα, εκτελούσε με 67% στο δίποντο (6/9) και 60% από την περίμετρο (3/5), με τον Τζέρεμι Έβανς να είναι ο πρώτος του σκόρερ με 7 πόντους.

Αξίζει να αναφέρουμε πως οι μόλις 8 πόντοι παθητικό είναι ρεκόρ για τον Παναθηναϊκό σε πρώτο φετινό του δεκάλεπτο. Η προηγούμενη κορυφαία επίδοση ήταν οι 13 πόντοι παθητικό στην εντός έδρας νίκη επί της Εφές με 95-69 στα τέλη του περασμένου Οκτωβρίου.