Ρεάλ Μαδρίτης - Ούνικς Καζάν 85-68: Την ισοπέδωσε

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβεβαίωσε τον λόγο που βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης στην EuroLeague, επικρατώντας της Ούνικς Καζάν με το εκκωφαντικό 85-68 ενώ η διαφορά έφτασε ως και το +31!

Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στην Ούνικς, δίχως να αφήσει το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης στην ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 31 πόντους λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου (69-38, 27') κι εν τέλει άφησαν το πόδι από το γκάζι στην τελευταία περίοδο, επιτρέποντας στους Ρώσους να μαζέψουν τη διαφορά.

Ο αγώνας

Ο Σέρχιο Γιουλ κουβάλησε επιθετικά τη Ρεάλ στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς με την Ούνικς, σημειώνοντας 9 πόντους με 3/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα όπου οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 21-14 στο 10', έχοντας συνολικά 5/11 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6μ.75.

Από την άλλη πλευρά, η Ούνικς Καζάν βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Λορέντζο Μπράουν (8π., 3ασ.) και βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς στο σκορ. Ακολούθως, ο Έντι Ταβάρες ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 24-14 με έμμεσο τρίποντο. Ο Λορέντζο Μπράουν έκανε το 39-29 στο 18' ωστόσο η Ρεάλ απάντησε με επιμέρους σκορ 8-2 ως το ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 47-31 με το τρίποντο του Άντονι Ράντολφ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σουτάρουν με καλά ποσοστά στο τρίποντο (9/18), παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση απέναντι στην άστοχη Ούνικς. Η Ρεάλ συνέχισε στο ίδιο τέμπο στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Αλμπέρτο Αμπάλδε έκανε το 57-36 ενώ ο Γιουλ εκτόξευσε τη διαφορά στο +31, κάνοντας το 69-38 στο 27'!

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 74-45 για τη «Βασίλισσα» απέναντι στην ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς που παραδόθηκε στην ανωτερότητα των Blancos, μειώνοντας στο τελικό 85-68.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην εμφάνιση της Ρεάλ στα τέλη της δεύτερης και στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου οι Μαδριλένοι έχτισαν διαφορά ασφαλείας, δίχως να απειληθούν σε κανένα σημείο του αγώνα.

ΟΙ MVPS: Ο Έντι Ταβάρες έκανε τη διαφορά στη ρακέτα, σημειώνοντας double - double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Σε κακή βραδιά ο Κάνααν με 2/7 σουτ σε 16:47.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σέρχιο Γιουλ βοήθησε τη Ρεάλ στο πρώτο μέρος, έχοντας 11 πόντους (3/5 τρίπ.), 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ σε 21:18.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 45% της Ρεάλ στο τρίποντο (14/31)

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η άνευ όρων παράδοση της Ούνικς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Σαφώς ανώτερη η Ρεάλ από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό, παρασύροντας στον ρυθμό της την Ούνικς που παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών στο WiZink Center.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 47-31, 74-45, 85-68.