Μακάμπι - Άλμπα 87-78: «Εγκλώβισε» τα άλμπατρος στο Ισραήλ (vid)

Σταυρούλα Μουστακάτου
Παρά την τρομερή προσπάθεια της Άλμπα που γύρισε από το -17 του τρίτου δεκαλέπτου, η Μακάμπι κατόρθωσε να πάρει δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη Euroleague στην έδρα της με 87-78.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησαν της Άλμπα με 87-78, φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 9-11 και κοιτάζοντας από λίγο πιο κοντά την πιθανότητα της οκτάδας.

Η Μακάμπι αναγκάστηκε να ανεβάσει ρυθμούς όταν βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, έφτασε μέχρι και το +17 (65-48) και παρότι είδε τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν, άντεξε και πήρε το ροζ φύλλο.

Ο αγώνας

Η Άλμπα χρειάστηκε κάτι παραπάνω από 3 λεπτά για να φτάσει στο double score (5-10) παίρνοντας 5 συνεχόμενους πόντους από τον Λάμερς. Οι Ζίζιτς και Ουίλιαμς μείωσαν σε 9-12, ενώ έφτασε και στο -2 (15-17) με τρίποντο του Ουίλμπεκιν στο 7’. Στο 1’51’’ ο Ρέινολντς πέτυχε το καλάθι της ισοφάρισης (19-19) με την περίοδο να τελειώνει στο 23-23.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η ζυγαριά… έγειρε προς τους γηπεδούχους (32-25) με τον Ρέινολντς να έχει εξαιρετικές τοποθετήσεις (8 πόντους και 3 επιθετικά ριμπάουντ μέχρι εκείνο το σημείο). Οι Λο και Κουμάντζε προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ τα άλμπατρος (36-33), ωστόσο οι εμπνεύσεις του Ουίλμπεκιν σε επίθεση και δημιουργία έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 47-39.

Mε την επιστροφή από την ανάπαυλα, ο Ζίζιτς και Ουίλιαμς έφτασαν την διαφορά στους 12 (53-41) με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν απάντηση κυρίως από τον Ζούσμαν (57-48). Στην συνέχεια του τρίτου δεκαλέπτου, η Άλμπα μείωσε από το -17 (65-48) προς το τέλος της περιόδου με κυριαρχικό Κουμάντζε και κυνηγούσε πλέον το 67-58.

Σε εκείνο το σημείο η Άλμπα έτρεξε ένα 6-2 φτάνοντας στους 5 (69-64) μπαίνοντας για τα καλά στο παιχνίδι, με τον Ουίλμπεκιν να δίνει μία ανάσα στο 33ο λεπτό. Αμέσως μετά, δράση ανέλαβε ο Ζίζιτς που με 5 προσωπικούς πόντους έφερε ξανά την Μακάμπι στο +10 (76-66). Ο Λάμερς δεν κατάφερε να σκοράρει όταν η ομάδα του είχε φτάσει στο 79-76 και τα καλάθια των ΝτιΜπαρτολομέο και Έβανς έδωσαν το σύνθημα της νίκης (84-76) που ήρθε με το 87-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 47-39, 67-58, 87-78

ΠΟΎ ΚΡΊΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση των γηπεδούχων όταν το ματς έφτασε στους 3 πόντους (79-76) και με τα καλάθια των ΝτιΜπαρτολομέο και Έβανς ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

O MVP: Σκότι Ουίλμπεκιν με 18 πόντους (8/14 εντός παιδιάς), 6 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Ο ΑΦΑΝΉΣ ΉΡΩΑΣ: Τα εύσημα πηγαίνουν σε αρκετούς ξεκινώντας με τον συνήθη ύποπτο Ζίζιτς (14π.), τον Ουίλιαμς (16π.) και τον Ρέινολντς (14π.) για να καταλήξουμε στην έκπληξη του Έβανς με 8 ασίστ και 3 κλεψίματα πέραν των 9 πόντων.

Ο ΑΔΎΝΑΜΟΣ ΚΡΊΚΟΣ: Ο Ταμίρ Μπλατ που σε 13 λεπτά συμμετοχής δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το κάρφωμα του Ουίλιαμς μπροστά στον Κουμάντζε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 53.9% στα τρίποντα της Άλμπα, τα 10(!) κλεψίματα της Μακάμπι, η μεγάλη διαφορά στα λάθη (3 έναντι 14), οι 8 ασίστ του Έβανς, η ευστοχία του Λο και το 5/5 του Ουίλιαμς στο δίποντο.

ΤΟ ΣΧΌΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου ένα διάστημα μεγάλης... πτώσης κατάφερε να πάρει δεύτερη σερί νίκη μετά τον Ολυμπιακό και χτίζει ψυχολογία. Η Άλμπα παρά την ήττα δεν προβληματίζεται καθώς απέχει πολύ από την οκτάδα.