Αρμάνι - Άλμπα 84-76: Πάτησαν 4άδα οι Ιταλοί (vid)

Νίκος Καρφής
Η Αρμάνι σοβαρεύτηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε με 84-76 της Άλμπα, ανεβαίνοντας στην 4άδα της Euroleague.

Δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα κόντρα στην Άλμπα, όμως η Αρμάνι τελικά πάτησε γκάζι στο τελευταίο και επικράτησε με 84-76. Έτσι μπήκε στην 4άδα με ρεκόρ 12-6 (ίδιο με Ολυμπιακό και Ζενίτ), ενώ οι Γερμανοί έπεσαν στο 6-12.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ντατόμε με 15 πόντους, ενώ στον αντίποδα για τον σύλλογο από το Βερολίνο 13 είχε ο Λο.

Το ματς

Ο Ντέβον Χολ έδωσε αέρα πέντε πόντων (13-8) στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, όμως η Άλμπα αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε χάρη στον Λο (15-15, 7’). Ο Γερμανός γκαρντ ήταν και ο παίκτης που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα της περιόδου (22-24)

Οι Ιταλοί πήραν πάλι το προβάδισμα, πάτησαν γκάζι και με ένα σερί 6-0, έκαναν το 28-24 χάρη στο τρίποντο του Σέρχιο. Οι Γερμανοί για άλλο ένα δεκάλεπτο, κράτησαν το καλύτερο για το τέλος και με τον Λο έκαναν το 38-40 στο 20’. Με 5/5 βολές τελείωσε το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μεσίνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/10.

O Σέρχιο και το τρίποντο του έγραψαν το 53-52, ωστόσο ο Σμιθ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για να κάνει το 58-60, ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τον Ταρτσέφσκι η Αρμάνι ξέφυγε με 67-61. Xάινς και Ριτσι έκαναν το 80-67 στο 37’ και κάπου εκεί το ματς κλείδωσε για τους Ιταλούς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η Αρμάνι μετέτρεψε το 60-59 σε 76-65 στο 36’, πατώντας γκάζι στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, ενώ είχε 23/36 δίποντα και 11/11 βολές.

Ο MVP: Ο Μέλι με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και ο Ντατόμε με 15 πόντους.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Έρικσον είχε 4 πόντους με 0/4 τρίποντα και δεν βοήθησε καθόλου.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χάινς ήταν καθοριστικός με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ για την Αρμάνι.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 0/4 τρίποντα ενός εξαιρετικού σουτέρ όπως ο Έρικσον.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 11/11 βολές της Αρμάνι και οι 17/18 βολές της Άλμπα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Αρμάνι ήθελε νίκη για να μπει στην 4άδα και τα κατάφερε, ανεβάζοντας την απόδοση της στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 38-40, 60-59, 84-76