Μπάγερν – Μονακό 78-83: «Πριγκίπισσα» στο Μόναχο με... βασιλιά Τζέιμς (vid)

Σταυρούλα Μουστακάτου
Η Μονακό πέρασε από την έδρα της Μπάγερν νικηφόρα (78-83) για να κάνει το ρεκόρ της 8-11 και να πάρει βαθμολογική... ανάσα. Ρεκόρ καριέρας από τον Ουόλντεν των Βαυαρών, «κλασικός» Τζέιμς.

Μικρά ξεσπάσματα και ένας τρομερός Μάικ Τζέιμς ήταν αρκετά για να δώσουν τη δυνατότητα στη Μονακό να φύγει νικήτρια από την έδρα της Μπάγερν με 78-83 για την 21η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί, ωστόσο στο κρίσιμο σημείο μίλησε το... κρύο αίμα του σκόρερ.

Ο αγώνας

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι βρήκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και ο Μοτιεγιούνας έγραψε το 10-5 στο 5'16'' με τέσσερις συνεχόμενους πόντους. Όμως ο Ουόλντεν με το τρίτο του τρίποντο μέχρι εκείνο το σημείο έβαλε μπροστά τη Μπάγερν (11-10) μετά από σερί 6-0. Τζέιμς και Βέστερμαν κράτησαν την επίθεση της Μονακό, η οποία έληξε την περίοδο στο 18-19.

Ο Ουόλντεν ήταν ασταμάτητος. Και παρά την πολυφωνία της Μονακό, εκείνος συνέχισε να «πυροβολεί» από την περιφέρεια κάνοντας το 31-28 στο 15ο λεπτό. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και στους 7 πόντους από τον Γιάραμαζ (35-28), ωστόσο ένα... άσφαιρο διάστημα περίπου τεσσάρων λεπτών έδωσε τη δυνατότητα στην Μονακό να ισοφαρίσει (35-35) να προσπεράσει με βολές του Μπέικον 7'' πριν το ημίχρονο, με τον Τζέιμς να κάνει το +5 (35-40) σε...νεκρό χρόνο.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, ο Ντεσόν Τόμας με πέντε προσωπικούς πόντους έφερε το ματς σε νέα αφετηρία (40-40). Ο Άντζουσιτς με 3/3 τρίποντα αμέσως μετά οδήγησε το επιμέρους 9-15 για την Μονακό και έγραψε το 49-55 στο 28', ενώ ακόμη ένα buzzer beater του Τζέιμς έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 54-62.

Στην καθοριστική περίοδο ο Μοτιεγιούνας έστειλε τη διαφορά στο +10 (56-66), με τους Χάντερ και Γιάραμαζ να μειώνουν άμεσα στα μισά (61-66). Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε για ακόμη μία φορά με το 70-76 να διαμορφώνεται στο 2:56 πριν τη λήξη. Η προσπάθεια της Μπάγερν δεν αρκούσε για τη νίκη με το τελικό σκορ να γράφει 78-83.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-40, 54-62, 78-83

ΠΟΥ ΚΡΊΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στα ξεσπάσματα της Μονακό από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και μετά, αλλά και στην εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς που... μίλησε όσες φορές χρειάστηκε, έχοντας και διπλό buzzer-beater.

Ο MVP: O Μάικ Τζέιμς με 26 πόντους και 5/7(!) τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ένα κλέψιμο στον χρόνο που αγωνίστηκε.

Ο «ΑΦΑΝΉΣ» ΉΡΩΑΣ: Ο Ντανίλο Άντζουσιτς ο οποίος με 3/3 τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο άναψε... φωτιές στο ματς και άνοιξε τη διαφορά της Μονακό.

Ο ΑΔΎΝΑΜΟΣ ΚΡΊΚΟΣ: Ο Ρίβερς που σκόραρε μόλις 3 πόντους σε 17 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το ρεκόρ καριέρας του Ουόλντεν στα τρίποντα. Μετά τους 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και το 3/4 τρίποντα, ξεπέρασε τους 500 πόντους στην Euroleague και ολοκλήρωσε με 5/10 σουτ από την περιφέρεια.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 5/10 τρίποντα του Ουόλντεν, τα 5/7 του Τζέιμς, η διαφορά σε ποσοστό 3π. για τις δύο ομάδες (34.5% έναντι 70.6%) και το 68.8% της Μονακό στις βολές.

ΤΟ ΣΧΌΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ιδανική εξέλιξη για την Μονακό που μπαίνει με το...δεξί στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του 2022 και παίρνει νίκη ψυχολογίας. Η Μπάγερν έχασε έδαφος και έπεσε στο ίδιο ρεκόρ με τους Γάλλους (8-11)